Quantcast
Channel: mój Kraków | MykrakInfo | galeria kraków
Viewing all 7836 articles
Browse latest View live

lazylima: Graffiti of Pope John Paul II by Chaos Creator on...


rejectamentacracoviana: #cracow #kraków #polska #poland #traces...

rejectamentacracoviana: #cracow #kraków #polska #poland #garden...

Panorama Krakowa z Osiedla Oświecenia.

$
0
0


Panorama Krakowa z Osiedla Oświecenia.

Panorama Krakowa z dachu Collegium Paderevianum UJ.

$
0
0


Panorama Krakowa z dachu Collegium Paderevianum UJ.

cracowalwaysbeautyful: Ciągnący się w nieskończoność dzień w...

$
0
0


cracowalwaysbeautyful:

Ciągnący się w nieskończoność dzień w VLO ma niekiedy dobre strony.
Siedziałam w sali nr 37 i nawet nie starałam się odnajdywać sensu w słowotoku nauczyciela, którego głos był idealną kołysanką do popołudniowej drzemki. Nie pamiętam jaka to była lekcja, ale zapewne w ogóle nie potrzebna mojemu profilowi matematyczno-chemicznemu. Pamiętam jedno, gdy zobaczyłam widok z okna na dachy Krakowa i Wieżę Mariacką nie mogłam oderwać oczu. W końcu znalazłam sobie zajęcie, by jakoś przeżyć do dzwonka.
Czuję się zaszczycona możliwością chodzenia do tego liceum, które nie mogło by mieć lepszej lokalizacji.

VIII GIMNAZJUM IMIENIA AUGUSTA WITKOWSKIEGO W KRAKOWIE Żródło:...

$
0
0

VIII Gimnazjum im. Augusta Witkowskiego w Krakowie


Drugie piętro


Mapa otoczenie szkoły

VIII GIMNAZJUM IMIENIA AUGUSTA WITKOWSKIEGO W KRAKOWIE

Żródło: Romer E. Niemcówna St.

ATLAS KRAJOZNAWCZY

DLA SZKÓŁ WOJEWÓDZTWA

KRAKOWSKIEGO, KIELECKIEGO

I ŚLĄSKIEGO

KSIAŻNICA – ATLAS
LWÓW WARSZAWA 1925

Z historii szkoły:

V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego jest szkołą średnią o wieloletniej tradycji. Powstało na mocy rozporządzenia cesarza Austrii Franciszka Józefa I w roku 1871 jako I Cesarsko-Królewska Wyższa Szkoła Realna w Krakowie. Powstanie szkoły o profilu politechnicznym z polskim językiem wykładowym miało wielkie znaczenie dla istniejącego bez własnego państwa narodu polskiego.
      Szkoła bardzo szybko osiągnęła wysoki poziom nauczania, a to dzięki wybitnym nauczycielom, wśród których byli znani geografowie, filolodzy, historycy, matematycy i malarze - częstokroć profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Akademii Sztuk Pięknych.
       W latach autonomii Galicji (1860-1914) Wyższa Szkoła Realna w Krakowie uchodziła za jedną z najlepszych w Galicji. W roku 1896 siedziba Szkoły została przeniesiona do budynku przy ulicy Studenckiej 12, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego. W latach I wojny światowej (1914-1918) w budynku szkoły mieścił się szpital wojskowy. Wielu naszych uczniów walczyło w szeregach Legionów Polskich, a w latach późniejszych na wszystkich frontach wojennych podczas utrwalania niepodległości Polski.
       W roku 1921 Szkoła zmieniła nazwę na VIII Państwowe Gimnazjum Matematyczno - Przyrodnicze im. Augusta Witkowskiego. Kontynuowano dobre tradycje z czasów galicyjskich, przy czym priorytet zaznaczył się głównie w dziedzinach matematyki i fizyki. O wysokim poziomie nauczania niech świadczy fakt, że uczniowie naszej Szkoły byli przyjmowani bez egzaminów wstępnych na Politechnikę Lwowską, posiadającą najwyższe notowania w kraju. W latach II wojny światowej (1939-1945) Szkoła została kompletnie zdewastowana, a wielu jej profesorów i uczniów poniosło męczeńską śmierć. Szkoła odrodziła się zaraz po zakończeniu działań wojennych - już w roku 1945 pierwsi uczniowie zdali maturę.
       W roku 1956 nastąpiła - ostatnia już - zmiana nazwy, która utrzymała się do dziś - V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego.

EN: V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego (The August Witkowski 5th High School)

is a state secondary high school of general education with over a 130-year old tradition.

The school was founded in 1871 as “The First Imperial Practical Upper School” on the strength of the decree issued by Emperor Franz Joseph I of Austria.

The main purpose of the newly established school was to prepare the youth for further studies at technical universities. At that time, this type of school, with the Polish language as the language of instruction, was of great importance for the Polish nation - deprived of their own independent state.

Soon, the school reached a very high standard of education owing to its many eminent teachers (famous geographers, philosophers, historians, mathematicians and artists) who, in great majority, were also distinguished professors of the Jagiellonian University or The Academy of Fine Arts in Krakow.

In the years between 1860 and 1914, known as ‘the era of autonomous Galicia”, The First Imperial Practical Upper School earned a reputation as one of the best schools all over Galicia.

For the first twenty five years of its existence the school had changed its address twice and it was not until 1896 that it finally moved into a newly built splendid neorenaissance edifice at 12 Studencka Street, where it has been housed up till now.

During World War I the school building functioned as a military hospital. The military operations affected the education system severely, making it hard and unsteady to maintain. A lot of young boys were so strongly determined to fight for their country’s independence that they abandoned school to join the Polish Legions, formed by the legendary Polish commander Józef Piłsudski. The Legions were the first Polish paramilitary troops to resist the Austrian occupation successfully, regain independence and finally usher in a new era of the Second Republic of Poland (1918 – 1939).

In 1921 the school received its new name: VIII Państwowe Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze

im. Augusta Witkowskiego (The 8th State Grammar School of Mathematics and Natural Science).

Since then we have been bound up with our patron - professor August Witkowski (1854 -1913) both, an eminent physicist and great humanist, also one of the former Rectors of the Jagiellonian University.

Via: http://www.v-lo.krakow.pl/o-szkole/historia-szkoly

Sprawozdanie Dyrekcji VIII. Państwow. Gimnazjum...

$
0
0






Sprawozdanie Dyrekcji

VIII. Państwow. Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczego

im. Augusta Witkowskiego w Krakowie

za rok szkolny 1924/25

Kraków 1935 Nakładem Dyrekcji

 Pedagogiczna Biblioteka Cyfrowa


KRAKÓW Kościół Rektoralny Księży Pijarów Pod Wezwaniem...

$
0
0


KRAKÓW

Kościół Rektoralny Księży Pijarów Pod Wezwaniem Przemienienia Pańskiego
ul. Pijarska 2, 31-015 Kraków
Credit: Mapy Google

Kościół oo. pijarów pw. Przemienienia Pańskiego, ul. Pijarska,...

$
0
0


Kościół oo. pijarów pw. Przemienienia Pańskiego, ul. Pijarska, Kraków, 6 lipca 2008 r.

EN: Piarists’ church of the Transfiguration, Pijarska str., Kraków, July 6, 2008

Kościół pijarów by magro_kr on Flickr.

Kościół pijarów by magro_kr on Flickr.Kościół oo. pijarów pw....

$
0
0


Kościół pijarów by magro_kr on Flickr.

Kościół oo. pijarów pw. Przemienienia Pańskiego, ul. św. Jana, Kraków, 6 lipca 2008 r.

Piarists’ church of the Transfiguration, św. Jana str., Kraków, July 6, 2008

KRAKÓW. Ulica Floriańska. Marsz dla Życia i Rodziny

$
0
0

TAK




Civitas Christiana

KRAKÓW. Ulica Floriańska.

Marsz dla Życia i Rodziny

Po mleko i bułki do Sukiennic? Kraków przeciera oczy ze...

Wiele hałasu o nic. W charakterze małego conieco nabyłem...

$
0
0




Wiele hałasu o nic.

W charakterze małego conieco nabyłem Apetitki w sklepie spożywczym z odwróconym tyłem do klienta napisem Carrefour. Odwrócenie jest wynikiem wielkiego hałasu jaki rozniósł się po Krakowie. Mały sklep, na oko pięć na pięć metrów, mieści się w Sukiennicach od strony Adasia. Oferują tam chipsy, gumę do żucia, herbatniki, słodycze i trochę nabiału. Generalnie żywność w opakowaniach. Choć przechodzę przez Rynek codziennie sklepik nie zwrócił niczym mojej uwagi a po zrobieniu zakupów nie widzę czym miałby się wyróżniać spośród innych.

Tym niemniej jakiś straszny hałas rozszedł się po mediach, że Carrefour w Sukiennicach to nie uchodzi. Odezwały się muzealne autorytety a przekaziory rozniosły i jest afera. Nie wiem o co skoro Sukiennice od momentu powstania są supermarketem choć oczywiście w zamierzchłych historycznych czasach taka nazwa nie była używana. 

Przedsiębiorca wygrał przetarg na lokal spełniając wszystkie przewidziane warunki przedmiotowe i konserwatorskie. A teraz urzędnicy obiecują zerwanie umowy bez podawania przyczyn, do czego podobno mają prawo. Chyba tylko po to aby po raz kolejny unaocznić, że w “europejskim państwie prawa” nie można być niczego pewnym. A w szczególny sposób przedsiębiorcy nie mogą mieć zaufania do legalnie zawieranych umów.

onionfanatik: already off to new adventures in Krkw


Photo

Henryk Uziembło (1879 - 1949) - Wisła pod Wawelem,...

$
0
0


Henryk Uziembło (1879 - 1949) - Wisła pod Wawelem, 1940.


akwarela, ołówek, papier, 34.5x49.5 cm.

Stanisław Fabijański (1865 - 1947) - GOŁĘBIE NA PLACU MARIACKIM...

$
0
0


Stanisław Fabijański (1865 - 1947) - GOŁĘBIE NA PLACU MARIACKIM W KRAKOWIE, 1940.


olej, tektura, 54.5x74.5 cm.

Jan Szancenbach (1928 - 1998) Krakowska Dorożka na Plantach...

$
0
0


Jan Szancenbach (1928 - 1998) Krakowska Dorożka na Plantach Zimą


olej, płótno, 75x90 cm.

Pyszne Młodopolskie Głowy. fot. Anna Wojnar 12 października 2012...

$
0
0


Pyszne Młodopolskie Głowy.

fot. Anna Wojnar

12 października 2012 r. w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius w obecności rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka, otwarto nową wystawę czasową Pyszne młodopolskie głowy. Portrety profesorskie Leona Wyczółkowskiego. Wyczół, bo tak artysta zwykł podpisywać swoje dzieła, mimo że to nie malarstwo portretowe przyniosło mu największą sławę, zaliczany jest obok S. Wyspiańskiego i J. Malczewskiego do najwybitniejszych portrecistów Młodej Polski.

Znanych jest 27 portretów uczonych ze środowisk uniwersyteckich autorstwa Wyczółkowskiego, a na wystawie prezentowane są najciekawsze z nich, m.in.: obrazy uczonych z atrybutami ich profesji. Są to wizerunki o złożonej ikonografii, nie tylko prezentują postać, ale także opowiadają o jej pracy, dokonaniach i zainteresowaniach.

Wystawę można zwiedzać do 5 grudnia 2012 r.

(via Uniwersytet Jagielloński - Video i fotoreportaże)

Viewing all 7836 articles
Browse latest View live




Latest Images