Quantcast
Channel: mój Kraków | MykrakInfo | galeria kraków
Viewing all 7836 articles
Browse latest View live

theelementoffierce: MELODIA NA DZISIAJ: Grzegorz Turnau -...

$
0
0


theelementoffierce:

MELODIA NA DZISIAJ: Grzegorz Turnau - Bracka.

Pogoda w Krakowie nie sprzyja dzisiaj niczemu, no może poza narzekaniem na blogu jak Ci to źle, że leje, że chlapa, że ciapa. No ale z drugiej strony, jak tu nie uzewnętrzniać stanu tam w środku tej pustej głowy i marnej klatki piersiowej? Nooooo, słuchając Brackiej się nie da, zdecydowanie nie. No ok, może nie jestem na tejże ulicy, ale w pobliżu i też moknę, w potoku moich bzdurnych myśli. Prawdopodobnie zaraz będę, tez płakał robiąc zupę cebulową, ale przynajmniej będzie kompatybilnie z dzisiejszą melodią. Hmmmm… nie ma słowa kompatybilnie? Nie szkodzi, nieistniejące słowa pasują do wydumanych myśli. Swoją drogą to ciekawe, że dwie najlepsze moim zdaniem piosenki z krakowskim tłem (owa i Krakowski Spleen), są takie rozpaczliwe. Coś w tym mieście chyba jest. Może by tak ten dyptyk przerobić na tryptyk? Kraków jest, talent jest, inspiracja jest, rozumu tylko nie starczy.

Fierce & Lov
Fierce F.


Krakowski Kazimierz. Ulica Meiselsa.

$
0
0


Krakowski Kazimierz. Ulica Meiselsa.

Photo

nilsmarcus3: The last day of the last year.

uniqueone: I miss my sister

twarda: Cracow, various.

rzeczpospolitapolska: Poland Cracow November 2012 by Smo_Q on...

Post industrial lake (via Post industrial lake « duchy i...


Lubocza (via Abandoned train stop, Lubocza « duchy i groby...

Kościół Świętego Wojciecha

Plac Mariacki.

fortheloveoftriangles: #goodmorning #wakeup #now #lace #window...

fannyfangsdied: Snippets of Krakow, Poland - December 2012

Mydlniki stronghold Credit: duchyigroby.wordpress.com

KRAKÓW. Mały Rynek. (via jedno/kilka zdjęć...


St. Mary’s Church, Krakow.

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie EN: Church...

$
0
0


Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie

EN: Church of SS. Peter and Paul in Kraków

Photo by: Jakub Hałun

* * *

Historia kościoła Świętych Piotra i Pawła

Kościół Św. Św. Piotra i Pawła został wzniesiony jako pierwszy w Krakowie obiekt architektury barokowej, na miejscu niewielkiej gotyckiej świątyni, która spaliła się w r. 1455.

Budowę Kościoła Św. Św. Piotra i Pawła rozpoczęto w r. 1596 pod kierunkiem Józefa Britiusa, dla przybyłego do Krakowa w r. 1583 zakonu Jezuitów. Następnie budową kierował architekt zakonny Jan Maria Bernardoni z Como. Na skutek błędów budowy mury wznoszonej świątyni zaczęły się rysować tak, że musiano je rozebrać by pogłębić fundamenty. Dopiero budowniczy króla Zygmunta III Wazy, Jan Trevano z Lombardii, w latach 1605-1619 doprowadza ostatecznie budowę do końca.

Plan kościoła i fasady wzorowane są na wczesnobarokowych, jezuickich kościołach rzymskich Il Gesu Vignoli i S. Andrea della Valle Maderny. Kościół wzniesiono na planie krzyża łacińskiego, a zamiast naw bocznych wybudowano dwuszereg połączonych ze sobą kaplic. Przecięcie nawy z transeptem nakryto wielką kopułą.

Godne uwagi:

  1. Dekoracja stiukowa wnętrza kościoła, dzieło włoskiego artysty Jana Chrzciciela Falconiego, wykonana w latach 1619-1633.
  2. W bębnie kopuły, w niszach, umieszczone są złocone posągi czterech Ewangelistów, dzieło Falconiego.
  3. Pomnik bpa Andrzeja Trzebickiego, parapet chóru i anioł nad organami – późniejszy barok ze szkoły Baltazara Fontany.
  4. „Zwycięstwo pod Chocimiem” nad boczna kaplicą, dzieło Aleksandra Jana Tricjusza, malarza nadwornego Jana III Sobieskiego.
  5. „Katedra Rzymska” i „Katedra Antiocheńska” (boczne skrzydła głównego ołtarza) – dzieło Szymona Czechowicza z XVIII wieku.
  6. Pomnik Bartschów – po 1829.
  7. „Ecce Homo” – rzeźba Marcelego Guyskiego z XIX w.
  8. Monumentalne figury Apostołów przed kościołem, barok pochodzenia włoskiego z 1723r.
  9. W prezbiterium znajduje się grobowiec Sługi Bożego ks. Piotra Skargi Pawęskiego (†1612), jezuity, nadwornego kaznodziei królewskiego.

 Obecnie kościół służy parafii Wszystkich Świętych.

Strona internetowa Parafii Wszystkich Świętych w Krakowie: http://www.apostolowie.pl

Domowa szopka betlejemska wnusia Julusia i babki Marlenki na...

$
0
0




Domowa szopka betlejemska wnusia Julusia i babki Marlenki na Kurdwanowie w Krakowie.

fortheloveoftriangles: and while I wait for the day when I...

$
0
0


fortheloveoftriangles:

and while I wait for the day when I wake up to snow covered roofs and treetops, the clouds keep me entertained at dawn #goodmorning #clouds #sky #instaclouds #krakow #poland #now

Gimnazjum 21 Manifa w obronie Gimnazjum 21 na Osiedlu...

$
0
0












Gimnazjum 21

Manifa w obronie Gimnazjum 21 na Osiedlu Podwawelskim w Krakowie. Niedziela 6 stycznia 2013.

Na dzisiejszym proteście było nas ponad 700 osób !!! Sala kinowa w Domu Kultury Podwawelski była pełna !

Przypominamy Radnym, na jakich hasłach wyborczych doszli do władzy !!! Chcieliście BUDOWAĆ SZKOŁY !?

Budujmy szkoły

A teraz chcecie je BURZYĆ !!!???

Wytłumaczcie nam ten absurd! I to teraz! Zaraz!

Gimnazjum 21 Osiedle Pdowawelskie lokalizacja

Do dzieci i młodzieży Szkoły Podstawowej nr 25 Gimnazjum nr 21

Kochani!

My, Wasi rodzice, protestujemy przeciwko złej decyzji urzędników, która ma być uchwalona przez Radę Miasta Krakowa. Ponieważ dotyczy ona gimnazjum, do którego uczęszczacie lub będziecie w przyszłości uczęszczać – musimy Wam wytłumaczyć dlaczego się nie zgadzamy. Chodzi nam o to, abyście znali powody naszego działania i wiedzieli co chcemy osiągnąć.

Urząd Miasta przygotował uchwałę dla Radnych, która ma na celu zmniejszenie liczby gimnazjów w Krakowie. Powody są dwa. Po pierwsze, zbliża się tak zwany „niż demograficzny”, to znaczy, że jest mniej dzieci w szkołach, więc trzeba połączyć mniejsze szkoły w większe. Po drugie, utrzymanie szkół kosztuje, a więc zmniejszenie ich liczby jest rzeczą korzystną dla budżetu naszego miasta. To są ważne powody, aby przeprowadzić jakąś akcję łączenia szkół i zmniejszyć koszty ich utrzymania. Nie negujemy potrzeby racjonalnego działania, tylko uważamy, że przyjęto złe rozwiązanie. Dlatego domagamy się zmiany decyzji – korekty konkretnego rozwiązania.

W naszej dzielnicy Urząd Miasta chce zlikwidować Gimnazjum nr 22 na Dębnikach. Decyzja wydaje się słuszna z kilku powodów. Jest to kiepskie gimnazjum (gdzieś na końcu rankingu), mieści się w zrujnowanym budynku, a uczniów jest w nim mało (około 150) i nie zajmują oni nawet jednej trzeciej pomieszczeń (reszta stoi pusta).

Dla porównania: nasze gimnazjum nr 21, korzysta z nowych, na bieżąco remontowanych pomieszczeń, posiada około 370 uczniów i zajmuje 3 miejsce w ogólnokrakowskim rankingu. To oznacza dla Was, że po ukończeniu Gimnazjum nr 21 macie duże szanse dostania się do dobrego liceum, a następnie łatwiej Wam będzie pójść na wymarzone studia. Wysoka lokata naszego gimnazjum nie jest przypadkiem. Oczywiście, ogromną zasługę posiada dyrekcja i nauczyciele, którym jesteśmy wdzięczni za to, że dobrze wykonują swoje obowiązki. Ale też poziom tej szkoły nie byłby możliwy bez naszego, to znaczy rodziców, zaangażowania. Wspieramy kadrę szkoły nie tylko organizacyjnie, ale łożymy na bieżące remonty. Samo gimnazjum powstało dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności. Krótko mówiąc, nie byłoby w szkole ani takiego wyposażenia, ani estetycznych ścian i podłóg, gdyby nie nasze pieniądze.

I teraz powstał projekt przeniesienia Gimnazjum nr 21 do zrujnowanego budynku na Dębnikach. Miasto nie ma pieniędzy na remonty, więc będziecie się uczyć w gorszych warunkach. Będziecie także musieli iść jakieś dwa kilometry piechotą, przekraczając ruchliwą arterię, a następnie wejść na teren, gdzie chuligańskie wybryki nie są rzadkością. My dołożyliśmy starań, aby nasze osiedle było miejscem czystym i bezpiecznym, a wokół naszych szkół nie kręcili się dealerzy narkotyków. To jest wielkie osiągnięcie naszej wspólnoty. Osiedle Podwawelskie jest miejscem gdzie spokojnie możecie się uczyć w dobrych szkołach i bezpiecznie spędzać czas na publicznych placach zabaw, w czym jest wielka zasługa naszej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Niestety – inna rzeczywistość czeka Was na Dębnikach, gdzie lokalna społeczność nie potrafiła zapewnić ani takiego poziomu edukacji, ani bezpieczeństwa dla swojej młodzieży.
Nastąpi też upadek poziomu nauczania szkoły. Dobrze będzie, jeśli z trzeciego miejsca Gimnazjum nr 21 spadnie w rankingu do drugiej dziesiątki, a może trzeciej. Wasze bezpieczeństwo też będzie mniejsze. Mówiąc jeszcze inaczej: kończąc nasze gimnazjum, macie większe szanse edukacyjne niż Wasi rówieśnicy z innych gimnazjów. Jako Wasi rodzice bronimy więc Waszej przyszłości przed złą decyzją administracyjną, która Was pozbawi dobrego startu w życie.

Ta decyzja jest także niekorzystna dla dzieci i młodzieży z Dębnik. Dla ambitnej i zdolnej młodzieży naszych sąsiadów, byłoby lepiej gdyby mogła chodzić do dobrego Gimnazjum nr 21, które jest w stanie przyjąć jedną dodatkową klasę z każdego rocznika. Jak się okazuje, większość młodzieży w Gimnazjum nr 22 pochodzi spoza rejonu, a z samych Dębnik pochodzi zaledwie około 30 uczniów z jednego rocznika. Tak więc jest to wielka szansa dla wszystkich, którzy chcą się dobrze uczyć.
Dodatkowo z argumentacji do projektu Uchwały wynika, że pomysł przeniesienia Gimnazjum nr 21 nie przyniesie niemal żadnych oszczędności! Okazało się więc, że cały plan jest nieracjonalny i przyniesie tylko szkody.

To są powody, dla których podpisujemy listy do Prezydenta Miasta, organizujemy protesty, a także planujemy wynajęcie kancelarii prawnej, by obalić ewentualną niekorzystną uchwałę radnych. Niestety, planowane decyzje podejmuje się w wielkim pośpiechu, bez czasu na obywatelskie konsultacje i w niekorzystnym dla nas okresie (między feriami świątecznymi a feriami zimowymi), abyśmy mieli mniejsze szanse obywatelskiego działania. Jest to postawa sprzeczna z zasadami demokracji. Chcemy, abyście wiedzieli, że walczymy nie tylko o nasz własny interes, nie tylko o Wasze wykształcenie, ale także o traktowanie nas jako obywateli, którzy mają prawo wypowiadać się w ważnych sprawach. Nie pozwolimy się ignorować. A Wy bierzcie przykład z nas, abyście wiedzieli, że prawa obywatelskie nie są prezentem władzy, ale naszą własnością.

Kontakt z nami: ScholaNova2000 (at) gmail.com

Via: gimnazjum21.wordpress.com

Viewing all 7836 articles
Browse latest View live




Latest Images