Quantcast
Channel: mój Kraków | MykrakInfo | galeria kraków
Viewing all 7836 articles
Browse latest View live

Kraków Dębniki~rynek dębnicki, obok żabki~milion razy tam byłem,...


Dębniki | Podwórkowa kapliczkaMatka Boska Koszykarska(via...

Dębniki | Klub Bilardowy ‘Kocur‘ |(via @adelajda_kot -...

krako(w)skie poranki(via @ruudex - krako(w)skie poranki #debniki...

w każdym miejscu jestem brakiem tego miejsa

$
0
0

milionbialychmrowek:


i deszcz. odbicia parasolek w kałużach. deszcz spływający klatkami,
deszcz na autobusach, deszcz w butach, przemoczone skarpetki,
deszcz na włosach, rzesach, pod rzęsami, cała jestem z deszczu, w deszczu, 
zmęczenie, senność, chłód, marznięcie, nie mam szlugów, nie kupię szlugów, chcę zapalić, jedyny ocalały instynkt: schować się, schować,
w cieple, w pościeli, zasunąć rolety, nie wychodzić, nie patrzeć, nie przeżywać, nie śnić. przede wszystkim, nie śnić. pławić się w powietrzu. 

meanwhile-krk: Szwedzka

Kail A. | Krakau | Federzaichnung | um 1900(via 51Kail)

polish-vintage: Willa Rożnowskich, Kraków...


leirelatent: Villa Rożnowskich, Cracow, Poland (1929)

Zimno i deszczowo w Krakowie.Ulica Pijarska bez obrazów...

$
0
0






Zimno i deszczowo w Krakowie.

Ulica Pijarska bez obrazów przygnębiająco smutna i pusta. Chwilowo ratują sytuację kolorowe śmieci.


Klimat psychiczny i duchowy jak w 2010 roku gdy przyszła tysiącletnia woda. Oczywiście przesadzam. Do powtórki tamtego stanu naprawdę daleko. Zima była w tym roku bardzo słaba. Wody zgromadzonej w ziemi jest bardzo mało a więc opady są w gruncie rzeczy bardzo potrzebne aby nie powtórzył się 20. stopień zasilania jaki mieliśmy ostatniego lata z powodu braku wody.

stukko: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Szkieletor

"[To było] gdzieś w 1959 roku. Prowadziliśmy już wtedy Kabaret [Piwnicę pod Baranami]. No i Andrzej..."

$
0
0
“[To było] gdzieś w 1959 roku. Prowadziliśmy już wtedy Kabaret [Piwnicę pod Baranami]. No i Andrzej Głowacz przyprowadził do nas Martę Gelhorn, drugą żonę Hemingwaya. To był – zdaje się  –  ten „Króliczek” z Komu bije dzwon. Ona przyjechała do Krakowa oficjalnie i na bardzo krótko, a potem włóczyła się z nami po kraju przez dziesięć dni. Miała mnóstwo pieniędzy, a my wcale. Gadaliśmy o różnych rzeczach. Powiedziała  –  o ile dobrze zrozumiałem tę rozmowę   –  że Hemingway dlatego ma taki czysty, prosty język, że zna tylko dwieście słów angielskich.”

- Piotr Skrzynecki (via polish-vintage)

leho89: “Jesteśmy wysepką w morzu bestialstwa, szarzyzny,...

$
0
0






leho89:

“Jesteśmy wysepką w morzu bestialstwa, szarzyzny, głupoty, łajdactwa, cynizmu, nietolerancji i przemocy”
Piotr Skrzynecki

Patrząc na KrakówFotografie Pawła JaroszewskiegoVia: Fotografie...

kabaretovakinga: My charming Cracow… #kraków #cracow...

$
0
0


kabaretovakinga:

My charming Cracow… #kraków #cracow #piwnicapodbaranami #kinopodbaranami #magiczemiejscawmoimmieście


gallerycracow: ~to most do pałacu, gdzie czeka Szeherezada....

krakowskie: Beautiful day, don’t let it get away

gallerycracow: travel

Kościół Mariacki / Basilica of the Virgin Mary by Ministry of...

Cerkiew prawosławna p.w. Zaśnięcia NMP | ul. Szpitalna 24 |...

$
0
0


Cerkiew prawosławna p.w. Zaśnięcia NMP | ul. Szpitalna 24 | Kraków


Kamienica pod numerem 24 przy ulicy Szpitalnej to budynek należący obecnie do cerkwi prawosławnej. Sam dom pochodzi z XIV wieku, jednak pierwsza wzmianka w źródłach odsyła do 1571 roku, wówczas jej właścicielem był Martin Wądzan. Na przełomie XVIII i XIX wieku należała, wraz z sąsiednim domem, do rodziny Jordanów z Zakliczyna, stąd obie nazywane są często kamienicą Jordanowską. W drugiej połowie XIX wieku dom był własnością kupców i rzemieślników, by w ostatnich latach XIX wieku przejść na własność jednego z nich, Seliga Hirscha Steifa, który umieścił tu żydowskie Stowarzyszenie Dobrych Dążności Ahawat Raim (Ahawas Rajim) (z hebr. miłość bliźniego). Od roku 1922 aż do 1932 trwały prace nad przebudową i rozbudową kamienicy na cele modlitewne, autorami projektów przebudowy byli, początkowo, Henryk Lamensdorf, a później Ferdynand Liebling i Jozue Oberleder, ci sami architekci, którzy niemal równolegle pracowali nad przebudową postępowej synagogi Tempel w Krakowie. W 1940 roku synagogę zniszczyli hitlerowcy, zamieniając ją na warsztat stolarski. Wówczas miejscem tym zainteresowała się parafia prawosławna, którą Niemcy wyeksmitowali tymczasem z koszar przy placu Na Groblach. Budynek mieszczący cerkiew jest dwupiętrowy i ma oszkarpowaną na całej długości elewację. Nad ozdobnym portalem na parterze widnieje zadaszenie, umieszczone w ostatnich latach, zwieńczone niewielką cebulastą kopułą. Okna zdobią witraże zaprojektowane przez prof. ASP Jerzego Nowosielskiego, artystę, który z cerkwią związał się w sposób szczególny – był jej parafianinem. Elewację budynku wieńczy wąska ścianka z kartuszem pośrodku. Sień nakryta jest sklepieniem kolebkowym, w jej wnętrzu na północnej ścianie widnieją fragmenty wtórnie wmurowanego gotyckiego portalu kamiennego, a na południowej znajduje się pierwotnie zachowany późnogotycki portal kamienny. Wiedzie on do izby, której przywrócono gotycki wygląd podczas generalnego remontu kamienicy w latach 1968–1984. Pomieszczenie to przykrywa kasetonowy strop drewniany, ściany zaś zdobią m.in. malowidła w formie girland i maszkaronów. Pierwsze piętro zajmuje sala modlitwy, w której znajduje się ikonostas pochodzący z XIX wieku. Zdekompletowany, został uzupełniony obrazami już istniejącymi i specjalnie do niego namalowanymi. Ikonostas ten dzieli nawę przeznaczoną dla wiernych od przestrzeni ołtarzowej, w której mogą przebywać jedynie osoby duchowne. We wnętrzach znajdują się także inne ikony świętych i sceny religijne, w tym pędzla Jerzego Nowosielskiego. Na drugim piętrze, w sali dawnego babińca synagogi dziś znajduje się refektarz, którego ściany pokrywa polichromia wspomnianego artysty.

Tekst: Joanna Nowostawska-Gyalókay, kwiecień 2015

English version: http://dnidziedzictwa.pl/wp-content/uploads/en-cerkiew.pdf


(via Cerkiew prawosławna pw. Zaśnięcia NMP w Krakowie Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego)

Viewing all 7836 articles
Browse latest View live




Latest Images