Quantcast
Channel: mój Kraków | MykrakInfo | galeria kraków
Viewing all 7836 articles
Browse latest View live

Dawno dawno temu.  Klasztor w Tyńcu.(via Dawno dawno temu....


Man reading under the tree.(via Autumn. /Man reading under the...

inside-the-metropolis: Wawel Castle, Krakow New Years Eve 2015

Photo

sony

WAWEL ROYAL CASTLE | Exhibitions | ServicesVisitor information...

$
0
0




WAWEL ROYAL CASTLE | Exhibitions | Services

Visitor information staff speaks English and French. Visitor Information is located in the Visitors Center.

  • Tel./fax. (+48 12) 422 5155 ext. 219
  • e-mail: informacja(at)wawel.edu.pl

wykopowisko: Leon hr. Pininski, 1906 r. Obraz pędzla Jacka...

$
0
0


wykopowisko:

Leon hr. Pininski, 1906 r. Obraz pędzla Jacka Malczewskiego.   Obecnie należy do Fundacji Wawelskiej im. Leona hr. Pinińskiego.

LEON PINIŃSKI’S PORTRAIT, with a view of Wawel in the background. Jacek Malczewski, Oil on canvas, 1906. One of the most famous works from a large collection of Malczewski’s oil paintings and drawings, which belong to the Wawel castle collection. The portrait presents the benefactor of a great collection of works of art to the Wawel museum.


  Przedstawiając zarys genealogiczny rodu Pinińskich, jako byłych właścicieli majątku w Babicy zasygnalizować należy ich największą rodową indywidualność. Był nim niewątpliwie prof. Leon hr. Piniński, teoretyk i historyk prawa, polityk, konserwatysta, krytyk muzyczny i literacki, związany przez całe życie z Lwowem. Tam się urodził w rodzinie ziemiańskiej 8 marca 1857 r. w rodzinie Leonarda i Julii z Nikorowiczów i tam zmarł 4 kwietnia 1938 r. Został pochowany na cmentarzu Łyczakowskim. Studiował prawo na Uniwersytecie Lwowskim. Po ukończeniu uniwersytetu w 1878 r., studia uzupełniające odbył w Lipsku, Berlinie i Wiedniu. W 1880 r. uzyskał stopień doktora praw. W 1886 r. habilitował się i uzyskał prawo wykładania prawa rzymskiego na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie.

 
   Po śmierci ojca zarządzał rozległymi dobrami ziemskimi i działał w Towarzystwie Kredytowym Ziemskim. Właściciel dóbr rodzinnych Grzymałów, w pow. skałackim. W 1889 r. został wybrany na posła do austriackiej Rady Państwa. Był w gronie przywódców Koła Polskiego. W 1891 r. został mianowany profesorem zwyczajnym prawa rzymskiego. W 1894 r. powołany dożywotnim członkiem austriackiego Trybunału Państwa. Był znawcą kultury europejskiej i polskiej, mecenasem artystów, znawcą muzyki i literatury pięknej. Sam kolekcjonował dzieła sztuki. Czynnie działał na rzecz ochrony zabytków, m.in. opracował własny projekt odnowienia i urządzenia Wawelu. Odegrał kluczową rolę przy odzyskaniu Wawelu od wojska austriackiego. Stał się najważniejszym ofiarodawcą Wawelu, jako fundator Fundacji Wawelskiej im. Leona hr. Pinińskiego, składającej się z ponad 300 dzieł sztuki o ogromnej wartości.

 
   W 1898 r. cesarz Franciszek powołał Leona hr. Pinińskiego na urząd namiestnika Galicji. W latach 1916-1918 miał inna wizje wolnej Polski niż marszałek Józef Piłsudski. Leon nie chciał aby żeby imperium austriacko-wegierskie upadło i nie przewidując że do tego dojdzie, uważal, ze po pierwszej wojnie światowej, najlepiej byłoby, aby doszło do jeszcze dalej idącej decentralizacji dla Galicji, do której pozostałe części Polski (czyli rosyjska i pruska) dołączyłyby się, by razem zostać odrodzoną Polską, pod berłem Habsburgów. Inaczej mówiąc, on chciał, aby powstało imperium austro-węgiersko-polskie. Po I wojnie światowej Piniński oddał się pracy naukowej. W latach 1928-1929 pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Lwowskiego. Posiadał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Lwowskiego i Wileńskiego. Był odznaczony Komandorią Orderu Polonia Restituta z Gwiazdą. Żoną jego była Maria z hr. Mniszchów, wdowa po Tadeuszu bar. Horochu.


(via pininskileon)

"Józef Maria Ruszar Śmierć Hipopotama Poniedziałek 21 grudnia. Telefon, że zmarł Ojciec Jan Góra..."

$
0
0

Józef Maria Ruszar


Śmierć Hipopotama

Poniedziałek 21 grudnia. Telefon, że zmarł Ojciec Jan Góra OP. Dla mnie ciągle Jaś, choć ważył pół tony, a na karku miał pięć tuzinów lat, i to z dużym okładem. A przecież lekki duchem, żwawy jak motylek. W ostatni czwartek zadzwonił do mnie znienacka z prośbą abym się przygotował, bo musimy stworzyć na Jamnej kabaret. Kabaret? Tak, kabaret, bo zbliża się świąteczny wyjazd młodzieży na Jamną, a te Poznaniaki to strasznie poważne chłopaki. Więc my, staruszkowie, musimy ich rozruszać i mam przygotować swoją część do wspólnego występu. Piosenki i skecze mają być polityczne, bo ma już dość tego jeżdżenia po Prezydencie i Pani Premier. I ma dość tego Komitetu Obrony własnej D.

Sprawdzam datę połączenia: czwartek 17 grudnia, godz. 19.46. To – oczywiście – niczego nie zmienia, ale przecież czuję niejasną potrzebę, aby wiedzieć dokładnie. Śmierć przyjaciół przekreśla zaufanie do stałości świata, więc czegoś trzeba się chwycić.

*

Jasia poznałem w latach 70. w „Beczce”. Byliśmy studentami. Ja studiowałem na UJ, a Jaś był klerykiem w krakowskim Studium Teologicznym dominikanów. Między uniwersytetem a klasztorem stoi pałac biskupi, gdzie mieszkał Karol. Nazywaliśmy Go tak nie z poufałości, ale z szacunku. Przecież podczas bezkrólewia ktoś musi reprezentować Naród i Państwo, a królowie nie noszą nazwisk. Daleko, w Warszawie, mieszkał Prymas, ale Wawel jest tu, na miejscu, w samym sercu miasta. A do „Beczki”, czyli duszpasterstwa akademickiego przychodził On, kardynał. Trochę dziwny, bo chociaż tak bliski i serdeczny, to zawsze jakoś osobny. Potrafił Jasia wytargać za kędzierzawą czuprynę, przytulić do serca, wycałować. Nie było wątpliwości, że go kochał. Jaś potem przez całe życie żył Jego nauczaniem i pontyfikatem. Jeździł do Rzymu, pisał listy. Zapraszał papieża do Hermanic, na Jamną i pod Lednicką Rybę, co denerwowało hierarchów. Tłumaczył młodym encykliki i sens nauczania Jana Pawła. Ewangelizował, pisał kolejne książki i piosenki. Nawet „Program rozwoju osobowości integralnej” dla Lednicy stworzył według listów – instrukcji, jakie otrzymał od Świętego. Przygotowywał się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. W drugi dzień Świąt planował wyjechać na Jamną.



-

Czytaj całość po kliknięciu w link

Śmierć Hipopotama - mykrak blog


cross

Photo

Kościół Świętej Trójcy | Dreifaltigkeitskirche |  Antonio...

cracow-boy: Opactwo Cisterców, Nowa Huta

Jak budowano Arkę PanaUzyskanie zgody na wzniesienie świątyni po...

$
0
0


Jak budowano Arkę Pana


Uzyskanie zgody na wzniesienie świątyni po kilkunastu latach walk wydawało się heroicznym dokonaniem. Jeszcze większym wysiłkiem było samo wybudowanie gmachu kościoła w komunistycznej rzeczywistości tamtych lat. Władza ostentacyjnie odmawiała pomocy nowohuckim budowniczym. Kombinat nie sprzedał ani grama stali czy blachy, potrzebne materiały należało więc sprowadzać z zagranicy. Przy wznoszeniu świątyni nie korzystano również z maszyn, których używać mogły jedynie przedsiębiorstwa państwowe. Pracowano więc gołymi rękoma lub tym, co udało się znaleźć w nowohuckich mieszkaniach. Trudne warunki zamiast deprymować – mobilizowały. Ludzie w każdym wieku – starzy, młodzi, a nawet dzieci – tłumnie przybywali na budowę, by zostawić w murach cząstkę swojego trudu.

O tym jak intensywne uczucia wywoływała budowa Arki Pana opowiadał ks. proboszcz Edward Baniak: „Więc ludzie przychodzili jak za dawnych królów – z łopatami, z taczkami, z bloczkami do wciągania materiałów. Przez parę lat, bo kościół budowano dziesięć lat, przychodziło mnóstwo, mnóstwo ludzi. Wielu z nich jeszcze żyje – tych którzy fizycznie kościół budowali – i oni są do tego kościoła niesłychanie uczuciowo przywiązani. Nawet niektórzy, co się znaleźli już poza obrębem parafii po podziałach, przychodzą tu nadal, bo, jak mówią, to jest «nasz kościół, mój kościół»”.


14 października 1967 roku, po poświęceniu budowy, przyłączył się do budujących kardynał Karol Wojtyła.

15 maja 1977 roku, po dziesięciu latach pracy, budowa nowohuckiej świątyni została zakończona. Trud mieszkańców włożony w budowę kościoła zaowocował ich przywiązaniem i silną identyfikacją z budowlą. Władzy nie udało się nadać takiej roli obiektom budowanym z inicjatywy państwa, takim jak Teatr Ludowy czy Nowohuckie Centrum Kultury. Budowniczy, który ułożył najwięcej kamieni podczas budowy kościoła pozostał anonimowy – nie stał się bohaterem, jak przodownik pracy socjalistycznej propagandy. Mimo to „podaj kamień” przy budowie kościoła miało znacznie większą moc, niż „podaj cegłę” podczas stawiania pierwszych nowohuckich domów.


(via Podaj Kamień: jak budowano Arkę Pana — Architektura VII Dnia)

Szopka krakowska, będąca fantazją na temat architektury naszego...

dancesexylove: OMG! 😱 -15°C in Kraków {Cracow} city


stuartmoss: The temperature in #Kraków dropped overnight. This...

$
0
0


stuartmoss:

The temperature in #Kraków dropped overnight. This is the current scene from our hotel window, overlooking the #Wisła #River, where #snow has fallen overnight and settled on the river’s #frozen surface. #Ice ice baby! #Winter #IgersKraków #travel #tourism #tourist #Polska #Poland (at Novotel Krakow Centrum)

aaxxxa: no musi @forumprzestrzenie

filmisnotdead

ilford fp4+

fujifilm fp2000

Viewing all 7836 articles
Browse latest View live




Latest Images