Quantcast
Channel: mój Kraków | MykrakInfo | galeria kraków
Viewing all 7836 articles
Browse latest View live

Marienaltar Veit Stoß (der Ältere), 1477-1489, Kraków, Kościół...

$
0
0


Marienaltar Veit Stoß (der Ältere), 1477-1489, Kraków, Kościół Mariacki | Marienkirche | Marientod und Himmelfahrt 

Foto Marburg, Foto: Herrmann, Christofer;
Aufnahme-Nr. fmd459095; Aufn.-Datum: 2010; born digital;


Via: bildindex.de


theframelines: Traffic from above by Wiciu

polandgallery: Kraków, Poland

klnę jak szewc

$
0
0

tacoumierazkotami:


Wywaliło na Pędzichowie. Na Pędzichowie! Wszystko byłoby lepsze, niż Pędzichów. Odzywa się miły pan przez mikrofon czy tam nadajnik (słabo z moją elokwencją) “Szybciej będzie na nogach. Pojedziemy na przystanek jakieś pół godziny.”  Witkiewicz, idziemy. Idziemy ulicą. Ulica jest pełna pustych tramwai. Wyglądają jak wypatroszone węże. Idę, mijam starszego mężczyznę. 
- Przepraszam, ma pani coś do jedzenia? Albo może mi pani dać na coś do jedzenia?
Kurwa mać. Człowiek chce jeść, a ja nie mam ze sobą gotówki. Wszystko na tej jebanej karcie. Nie chciałam mieć wcale karty.
- Niestety nie mam - mijam, na odwrocie jeszcze rzucając - przepraszam.
I próbuję w spojrzenie wtłoczyć wiarę, żeby ten człowiek, obcy, mi uwierzył.
I ten okropny wyraz twarzy! Ten, który mówi “I po co ja się odzywałem? Tak łatwo powiedzieć, a później? Później siedzę. Siedzę i pokrywam się upodleniem z żałości.”
Idę i klnę jak szewc. Pierwsza piekarnia, nie mamy czytnika do karty, kurwa, ciekawe, co macie, druga nie można płacić karta, trzecia nie mamy czytnika przykro mi.
Spierdoli mi kolejny autobus. Czwarta, super, ten, jak się nazywała ta piekarnia, Buczek. W Buczku mają czytnik. Porządni ludzie. (przecież ja nienawidzę tych nowoczesnych gówien, to studia mnie zmusiły do karty.)
- Poproszę cokolwiek, byle byłoby ciepłe.
Dostaję bułkę z sercem, zwie się paluch. Kupowaliśmy takie zawsze po zakupach w biedronce z rodzicami, lub z dziadkami. Świetna sprawa. Ucieszy się człowiek. Buczy mikrofalówka.
Idę. Światło, zielone. Wspaniale. Później - trzy czerwone, zielone, znów - czerwone. Zanim przejdę przez skrzyżowanie, jak mija 4 minuty, jest dobrze. Niech ten człowiek tam jeszcze siedzi.
Siedzi.
- Tylko to było ciepłe.. Proszę. Smacznego.
I parzy się na mnie - nie patrz się na mnie takim wzrokiem - jak na niebiańską istotę, czy kogoś z cudu nad Wisła. Człowieku, nie patrz tak na mnie.
- Dziękuję.
Umh. Życzę miłego wieczoru i idę na autobus, który pewnie - oczywiście przyjedzie za 15 minut, gdy zazwyczaj, jeździ co trzy minuty Nie klnę jak szewc, ale gdy o tym myślę, znów klnę. Wypowiadam siarczyste “kurwa” i czuję, jak wilgotnieją mi oczy. Czuję się lekka, szczęśliwa i taka zidiociała.

Najbardziej żałosna istota w Krakowie. 
Jak ja nienawidzę tego miasta!

Może dobro to miara szczęścia, które czujemy dzięki temu, co konkretnie robimy dla samych siebie drogą do drugiego człowieka. 

tram | dietla

poiseandrationalityy: Kraków is so pretty

PilotkaPilotka, praca Jakubowskiej, studentki Państwowej...

$
0
0


Pilotka

Pilotka, praca Jakubowskiej, studentki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, wykonana pod kierunkiem prof. Wandy Borowskiej 1962, dar ASP w Łodzi 2004, wł. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi   fot. Pracownia Fotograficzna MNK                                

Gmach Główny MNK

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków Sala Wystaw Zmiennych, parter

19-12-2015 – 17-04-2016

(via modna)

juliadczapla: New temporary exhibition in National Museum in...

$
0
0






juliadczapla:

New temporary exhibition in National Museum in Krakow:  

FASHIONable in Communist Poland

(http://mnk.pl/wystawy/modna-i-juz-moda-w-prl-u)

From today (Sat. 19/12) to 19/4/16.

On photos:

1. Jerzy Antkowiak, Evening dress. 1988.

2.  Marta Graczynska’s Evening pantsuit. 1970s.

3. Hoffland (Barbara Hoff), Jumpsuit. 1979.

All photos by National Museum in Cracow.


tajemniczy-usmiech: ❤️

gaia-is-beautiful: Mary and a Priest, Krakow by tomlismer See...

Kościół pw. św. Wojciecha i Matki Bożej Bolesnej w...

Ulica Bożego Ciała w Krakowie(via #poland #instamood #krakow...

na-poludnie-od-tunelu: Postcard from Cracow - sixties...

$
0
0


na-poludnie-od-tunelu:

Postcard from Cracow - sixties style

Premonstratensians (Norbertines) priory and Church of St. Augustine and John the Baptist in Cracow, by the Vistula river - one of the biggest historic complex in Cracow, Poland.

via Pictografio

Archidiecezja Krakowska - kard. Stanisław Dziwisz - Życzenia dla mieszkańców Miasta Krakowa

$
0
0
Archidiecezja Krakowska - kard. Stanisław Dziwisz - Życzenia dla mieszkańców Miasta Krakowa:

Życzenia Bożonarodzeniowe dla Mieszkańców Miasta Krakowa

Rynek Główny, 20 XII 2015

1. Spotykamy się w samo południe, w sercu historycznego Krakowa. Spotykamy się jako bracia i siostry – jako dzieci jednego Ojca, którego imieniem jest Miłość. Taka jest podstawowa prawda o Bogu. I taka jest podstawowa prawda o każdej i o każdym z nas, pomimo wszystkich różnic i napięć, jakie nam towarzyszą na co dzień w życiu rodzinnym i społecznym.

Zebraliśmy się, aby złożyć sobie nawzajem życzenia, które w tym roku mają wyjątkowe znaczenie. Życzę wam, siostry i bracia, aby pośród wszystkich radości i trosk, smutków i nadziei, rozczarowań i marzeń, towarzyszyła wam zawsze świadomość, że narodzony w grocie betlejemskiej Bóg-Człowiek jest z nami. On już pojednał niebo z ziemią. On już ocalił nasz los. On jest nieodłącznym i wiernym towarzyszem na naszych drogach, prowadzących do wieczności, do Jego królestwa życia i miłości.

2. Pozwólcie, że przytoczę dzisiaj krótki fragment modlitwy ze starotestamentalnej Księgi Mądrości. „Boże przodków i Panie miłosierdzia, ktoryś wszystko uczynił swoim słowem i w Mądrości swojej ukształtowałeś człowieka, by panował nad stworzeniami, co przez Ciebie się stały, by władał światem w świętości i sprawiedliwości i w prawości serca sądy sprawował – dajże mi Mądrość” (Mdr 9, 1-4).

Tę modlitwę dedykuję dziś szczególnie tym, którzy ponoszą odpowiedzialność za kształt życia społecznego i politycznego w naszej Ojczyźnie, niezależnie od przynależności partyjnej. Obserwujemy z niepokojem pogłębiające się podziały w naszym społeczeństwie. Liderzy polityczni nie biorą zawsze pod uwagę wrażliwości i potrzeb całego społeczeństwa.

Sztuka sprawowania władzy – ars gubernandi – to trudna umiejętność. To przede wszystkim służba, wymagająca poszanowania godności drugiego człowieka, biorąca pod uwagę jego słuszne aspiracje i oczekiwania. Sprawowanie władzy „w świętości i sprawiedliwości” to służba wymagająca pokory, ofiarności, bezinteresowności. Sprawowanie sądów „w prawości serca” domaga się bezstronności, uczciwości, wsłuchania się w głos wszystkich, także inaczej myślących.

Jest rzeczą naturalną i zdrową, że zmieniają się ekipy rządzących. Nikt nie ma monopolu na jedyny i najlepszy sposób sprawowania władzy. Jeżeli ktoś chciał autentycznie służyć, a nie panować, nie powinien przeżywać zbyt głęboko goryczy przegranych wyborów i nie powinien przeszkadzać tym, którzy realizują nowe, nakreślone cele, jeżeli oczywiście są one słuszne i służą całemu społeczeństwu. Ale – równocześnie – jeżeli ktoś po wygranych demokratycznie wyborach przejął władzę i dodatkowo nie musi się z nią formalnie dzielić, powinien z tym większą odpowiedzialnością sprawować tę władzę, liczyć się z wrażliwością pluralistycznego społeczeństwa. Drogą do rozwiązania trudnych spraw jest spokojny i rzeczowy dialog, nie prowadzony na ulicy, bo przecież taka forma „komunikacji” pogłębia podziały i prowadzi do obniżenia poziomu życia politycznego.

3. Ponieważ powtarzają się postulaty i prośby o głos Kościoła w tej sprawie, więc zabrałem głos. A ponadto ośmielam się zwrócić do polityków wszystkich stronnictw, którzy kierują się wiarą chrześcijańską i poczuciem przynależności do Kościoła. Przeżywamy Rok Święty Miłosierdzia. Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Od ćwierć wieku żyjemy w wolnej Polsce. Czy jesteście gotowi choć trochę pozbyć się wzajemnych uprzedzeń i nie pogłębiać podziałów partyjnych, bo one z kolei antagonizują niepotrzebnie nasze społeczeństwo.

4. Panu Prezydentowi, Panu Przewodniczącemu Rady Miasta i wszystkim, którzy troszczą się o dobro Krakowa i Regionu, składam najlepsze życzenia. Dziękuję wszystkim, którzy zorganizowali dzisiejszą Wigilię na krakowskim Rynku Głównym. Naszych gości – turystów i pielgrzymów – otaczamy naszą życzliwością i staropolską gościnnością.

Wszystkim środowiskom, rodzinom, a także osobom pozbawionym ciepła rodzinnego życzę wszelkiego dobra i światła wychodzącego z Betlejem, które ukazuje nam drogę do najwyższego dobra i celu, którym jest Jezus Chrystus.

„Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą, w dobrych radach, w dobrym bycie wspieraj jej siłę swą siłą”. Radosnych Świąt!

Stanisław kard. Dziwisz

Metropolita Krakowski

20 grudnia 2015 foto - P. BaranowskiKrakowski Rynek po raz...

$
0
0




20 grudnia 2015 foto - P. Baranowski

Krakowski Rynek po raz kolejny stał się największym stołem wigilijnym w Europie. Wszystko za sprawą znanego restauratora i filantropa Jana Kościuszko, który od prawie dwóch dekad organizuje akcję przedświątecznej pomocy dla najuboższych. W tym roku przedsięwzięcie odbyło się na niespotykaną dotąd skalę.

Coroczne, świąteczne spotkania na Rynku, stały się już tradycją. Dla wielu potrzebujących, to jedyny moment, kiedy mogą poczuć świąteczną atmosferę i choć na chwilę oderwać się od codziennych problemów.

O godzinie 11.30 Jan Kościuszko uroczyście rozpoczął akcję – przywitał zgromadzonych i zaprosił ich do wigilijnego stołu. Świąteczne życzenia złożyli potrzebującym Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Kardynał Stanisław Dziwisz, który pobłogosławił znajdujące się na wigilijnym stole potrawy i zaprosił obecnych do wspólnej modlitwy.

Wydarzeniu towarzyszyła również kampania informacyjna „Zimno Zabija”. Lekarze Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej edukowali zebranych uświadamiając im, że skrajne wychłodzenie organizmu może doprowadzić do śmierci.

XIX Wigilia Jana Kościuszko nie byłaby możliwa bez ogromnego zaangażowania partnerów, sponsorów i wolontariuszy. Współorganizatorami akcji są: „Grupa Kościuszko M2B” - restauracje „Sławkowska 1” i „Stara Kuchnia” oraz najstarsza w Polsce organizacja charytatywna Arcybractwo Miłosierdzia pod wezwaniem Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Krakowie. W gronie tegorocznych partnerów znaleźli się: Jeronimo Martins Polska właściciel sieci sklepów „Biedronka”, producent słodyczy Wawel S.A., Bacówka Towary Tradycyjne, Grupa Very Good i należące do niej Gospodarstwo Rybackie Dolina Będkowska oraz firma ABC K. Bobula i A. Bobula Spółka Jawna i Amplus.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Patronat medialny objęli: radio RMF FM, TVP Info oraz portal Magiczny Kraków

(via Magiczny Kraków - 19 Wigilia dla potrzebujących)


gorimbaud: kracow - vignettes

kamilblachnio: Kraków 2015

An example of what you can find while walking on Cracow streets....

mgła | niedziela

FUNTASTYCZNY KRAKÓWKlimaty z przedświątecznego spaceru. Plac...

$
0
0


FUNTASTYCZNY KRAKÓW

Klimaty z przedświątecznego spaceru. Plac Szczepański pusty. Mały Rynek również. W niedzielę zaczęli stawiać jakieś sceniczne urządzenia. Na Rynku Głównym zabudowany każdy centymetr przestrzeni. Przejście na własnych nogach z jednej strony Rynku na drugą jest dobrym treningiem wstępnym dla sportów ekstremalnych. Kramiki, sklepiki, kiełbaski, telebim, scena mała i duża. Do tego manifestacje z emfatycznym odczytywaniem fragmentów Konstytucji RP, śpiewaniem i skandowaniem. Nagle konstytucja stała się modna. Choć od dawna jestem zwolennikiem stosowania konstytucji w sposób bezpośredni na sposób amerykański to zbiorowe melorecytacje sprawiają, że czuję się jakby mnie ktoś zanurzył w przeterminowanym kisielu. Gdzie się nie obrócę to oops, poślizg i utrata orientacji. Jakimś ewentualnym rozwiązaniem mogą być kontrmanifestacje, ale na nie już nie starcza ani miejsca ani czasu.

Wszelkie skojarzenia ze znakami uznawanymi za firmowe są tyle samo warte co posądzanie mnie o agorafobię czyli nic. Wiem bo zapytałem moją podręczną psychoterapeutkę. Agorafobia jest mi obca.

Wojtek Oracz

Viewing all 7836 articles
Browse latest View live




Latest Images