Quantcast
Channel: mój Kraków | MykrakInfo | galeria kraków
Viewing all 7836 articles
Browse latest View live

Problem prześladowania chrześcijan na całym świecie osiąga skalę...

0
0






Problem prześladowania chrześcijan na całym świecie osiąga skalę trudną do wyobrażenia. W odpowiedzi na wyzwania, jakie w związku z tym stoją przed społecznością międzynarodową, zdecydowałem się zaprosić do Krakowa specjalistów z zakresu prawa międzynarodowego, polityki zagranicznej, przedstawicieli organizacji międzynarodowych i wysokich przedstawicieli Kościoła Bliskiego Wschodu. W dniu 28 listopada 2015 roku, w Auli św. Jana Pawła II w Łagiewnikach organizuję konferencję poprzedzoną jednodniowymi warsztatami roboczymi w zamkniętym gronie zaproszonych specjalistów, które odbędą się 27 listopada. Celem “Europejskiego Kongresu w obronie prześladowanych chrześcijan” jest wypracowanie kierunków działań prawnych i politycznych, mogących wpłynąć na ograniczenie tego okrutnego zjawiska.

– Ryszard Legutko


Goście:

JE Kardynał Stanisław Dziwisz

Joseph Coutts - arcybiskup Karaczi

Pakistan Kyrillos Kamal William Samaan - koptyjski biskup Asjutu, Egipt

Shlemon Warduni - biskup kurialny chaldejskiego patriarchatu Babilonu


(via Europejski kongres w obronie chrześcijan - Strona główna)


Przez ostatnie lata rokrocznie 170 tys. chrześcijan oddawało...

0
0


Przez ostatnie lata rokrocznie 170 tys. chrześcijan oddawało swoje życie za wiarę. Statystycznie więc co 3 minuty ktoś był zabijany tylko dlatego, że był wyznawcą Chrystusa. Ostatnie dane są nieco lepsze, bo podaje się, że teraz ginie w taki sposób “tylko” 105 tys. osób. Tak więc obecnie na świecie co 5 minut ginie za wiarę jakiś chrześcijanin - stwierdził ks. prof. Waldemar Cisło, szef Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Kościół w Potrzebie, współorganizatora konferencji.

(via Co 5 minut ginie wyznawca Chrystusa - radioem.pl)

plac bohaterów getta

0
0


plac bohaterów getta

my-basket-of-roses: Gold. Cracow, october 2015

kazimerz | samotny spacer

0
0


kazimerz | samotny spacer

glitterykingdommagazine: Krakow on a sunny day, 2014

mirzacreation: Images of Krakow, Poland

salwator | cmentarz

0
0














salwator | cmentarz


stillunusual: Random pictures from years gone by….Katyń cross...

0
0
Katyń cross

stillunusual:

Random pictures from years gone by….

Katyń cross (1990)
 
A cross in Kraków commemorating the 50th anniversary of the Katyń massacre. After decades of lies about this Soviet war crime it was finally possible to tell the truth about Katyń, following the end of communist rule in Poland in 1989…. 

Kościół Świętego SzczepanaPlany budowy nowej świątyni przy...

0
0






Kościół Świętego Szczepana


Plany budowy nowej świątyni przy placu Axentowicza w Krakowie po zewnętrznej stronie linii Alei Trzech Wieszczów pojawiły się już na początku lat 20, kiedy to zajmowane jeszcze niedługo wcześniej przez wojsko tereny poforteczne zaczęto przeznaczać do parcelacji. Przy głównym trakcie łączącym wylot ulicy Łobzowskiej z traktem prowadzącym do Szkoły Podchorążych w Łobzowie wytyczony został wówczas podłużny plac, w pobliżu którego wzniesiona została wkrótce jedna z największych kolonii willowych międzywojennego Krakowa. Przy krótszym boku placu, po wschodniej, bliższej Alejom Trzech Wieszczów stronie przewidziano budowę nowego kościoła dla nowej dzielnicy. Pierwszy projekt przygotowany został w połowie lat 20. w warszawskiej pracowni Zdzisława Mączeńskiego, z którym współpracował Stefan Siennicki. Mączeński, który zaangażowany w tym czasie był przy realizacji gmachu Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, zaproponował podłużną bryłę o tradycyjnej dyspozycji wzniesionego na rzucie krzyża łacińskiego wnętrza. Całość miała wieńczyć kopuła, a przed wejściem zaplanował budowę monumentalnej, siedmioosiowej arkadowej loggi na wzór florenckiego szpitala niewiniątek.

Budowa odsunięta została jednak w czasie i ostatecznie prowadził ją inny architekt, Franciszek Mączyński. Zbudowany w latach 1933-1938 budynek różni się od początkowo zaproponowanego. Wychodzi od ponad początkowe historyzujące odniesienia, a jego estetyka wyraźnie ciąży ku rozwiązaniom bliskim modernizmowi o rysie klasycyzującym. Fasada kościoła jest skierowana w stronę placu Axentowicza stanowiąc jego dominantę. Uproszczony wysoki portyk trzyosiowy prowadzi do wnętrza, które w zestawieniu z bielą zewnętrza kościoła jawi się jako ciemne. Na osi nawy głównej w ścianie wejściowej znajduje się duże okrągłe okno o krzyżowych podziałach, nawiązujące do architektury okrętowej. Wnętrze jest trójnawowe, a sklepienie wsparte na ośmiu filarach. Nad skrzyżowaniem transeptu i nawy głównej znajduje się ośmioboczna kopuła nakryta wielospadowym dachem zaopatrzonym w ażurową sygnaturkę.

Polichromię ozdabiającą ściany i sklepienia wykonał Franciszek Walczowski, autorami projektów witraży są: Jan Januszewski (absyda), Jan Bukowski i Józef Pankowski (nawy boczne). Twórcą projektu ołtarza głównego jest Franciszek Mączyński. Przypisuje mu się również autorstwo ołtarza w prawej nawie bocznej, który to ołtarz wzorowany jest na znajdującym się w nawie lewej wczesnobarokowym ołtarzu Matki Bożej Pocieszenia, a także ozdobionej rzeźbami ewangelistów ambony. Sprofanowany przez hitlerowców kościół rekonsekrował w 1959 roku biskup Karol Wojtyła.

Opracowanie: Michał Wiśniewski

fot. Grzegorz Karkoszka

2014 by Instytut Architektury (CC BY-NC-SA 3.0 PL)


Via: Kościół Św. Szczepana

wykopowisko: Kościół św. Szczepana w Krakowie | Ulica...

0
0


wykopowisko:

Kościół św. Szczepana w Krakowie | Ulica Sienkiewicza 19

budowa: 1933 - 38
projekt: Zdzisław Mączeński

Dobrze znany, a jednocześnie wciąż hermetyczny i tajemniczy. Czy...

0
0


Dobrze znany, a jednocześnie wciąż hermetyczny i tajemniczy. Czy słuszne są skojarzenia teatru Kantora z cyrkiem? Z kościołem albo mszą? Dlaczego postaci Cricot 2 poruszają się jak manekiny? Co znaczą w teatrze Kantora dziwaczne machiny, zniszczone przedmioty, narzędzia tortur? Czy to prawda, że twórca teatru Cricot 2  nie miał poczucia humoru?

W cyklu “Z radiowej biblioteki” przedpremierowo prezentujemy fragmenty książki znanej krakowskiej historyczki sztuki Krystyny Czerni „Tadeusz Kantor. Spacer po linie” w interpretacji Autorki. Słuchamy od 30 listopada do 11 grudnia (od poniedziałku do piątku) o 11:45.


Krystyna Czerni, badaczka twórczości Grupy Krakowskiej i Jerzego Nowosielskiego, autorka wyróżnionej Nagrodą Wyki książki “Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego”, od lat analizuje także dzieło Tadeusza Kantora. Jej napisana pod kierunkiem profesora Mieczysława Porębskiego praca magisterska poświęcona była Ambalażowi „Hołdu pruskiego” autorstwa Kantora. Tom „Tadeusz Kantor. Spacer po linie” gromadzi refleksje badaczki na temat malarstwa i teatru założyciela teatru Cricot 2. Przynosi rozważania o wątkach religijnych u Kantora, a także o losach jego prac w polskich kolekcjach publicznych. Tytułowy rozdział „Spacer po linie” omawia postawy artystów Grupy Krakowskiej wobec PRL-u.  

Krystyna Czerni - pisarka, krytyk i historyk sztuki. Ma na swoim koncie wiele publikacji adresowanych i do koneserów, i do początkujących entuzjastów sztuki (m.in. “Rezerwat sztuki: tropami artystów polskich XX wieku”, “Tadeusz Kantor. Malarstwo i teatr - przewodnik po twórczości artysty”, a także liczne tomy z kolekcji “Wielcy malarze”). Wiele z nich poświęciła Nowosielskiemu. Opracowała album jego malarstwa, korespondencję z Tadeuszem Różewiczem oraz rozmowy ze Zbigniewem Podgórcem.

“Książka ukazuje się nakladem Cricoteki”.

Realizacja radiowa - Wojtek Gruszka; opieka redakcyjna - Justyna Nowicka


(via W radiowej bibliotece „Tadeusz Kantor. Spacer po linie” - Z radiowej biblioteki - Nasze akcje - Radio Kraków)

(via #krakow #igerskrakow #igerspoland #lubiepolske...

Veni Vidi Techno(via Veni Vidi Techno #krakow #cracovie #poland...

pstryku: Złota Godzina / Holden Hour Okolice Placu Na Groblach

0
0






pstryku:

Złota Godzina / Holden Hour

Okolice Placu Na Groblach


fikifikiwiki: dzieciństwo

kamilkecki: A Girl with a Monkey Toy, Cracow 2015

hariesnew: Give me a little sun Planty in the rain.

wiadomo, że Kraków smokiem stoi…. ;-)(via wiadomo, że...

światełkowo(via #reflection #bw #bnw #blackandwhite #czarnobiale...

Viewing all 7836 articles
Browse latest View live




Latest Images