Quantcast
Channel: mój Kraków | MykrakInfo | galeria kraków
Viewing all 7836 articles
Browse latest View live

synchronicobjects: The Globe House Ceiling… look closely Józef...


synchronicobjects: Józef Mehoffer1906Poskromienie żywiołów (The...

Pochodząca przypuszczalnie z lat 1897 – 1907 lista osób...

0
0


Pochodząca przypuszczalnie z lat 1897 – 1907 lista osób wykonujących niespotykane dziś już zawody z przypisaniem do miejsca zamieszkania lub pracy. Można znaleźć perełki: Abramowicz Hiernonim; były pułkownik turecki, Ackermann Lieba; kawiarka, Adam Jan; muzykant, Adamski Konstanty; weteran z r. 1863, Anczyc Waclaw; radca cesarski wlasciciel drukarski, Amster Maurycy; wlasc. fabryki miodu, Antecka Eufemia; trafikantka…

Via: krakowski-kazimierz.pl

Dachy KazimierzaZdjęcia Kazimierza, przypadkowo pstrykane w...

stoptime: Kazimierz-4 von Gabriele Kappes

stoptime: Kazimierz-3 von Gabriele Kappes

krakow2016: #Repost @wydbetania2016 ・・・ Don’t worry, be holy!...

0
0


krakow2016:

#Repost @wydbetania2016
・・・
Don’t worry, be holy! :) Follow us! #follow

#wyd2016#wyd#gmg2016#gmg#jmj2016#jmj#God#instajesus#instachristian#instapray#Betania#Białystok#Poland#Cracow2016#Cracow#Krakow2016#volunteers#smile#Jesus#śdm#śdm2016#friends

krakow2016: Szukamy równowagi 😉 / We’re getting...

0
0


krakow2016:

Szukamy równowagi 😉
/ We’re getting ballanced!
#krakow2016 #prayforWYD #takemetowyd #plants

(w: ŚDM 2016 - Archidiecezja Krakowska)


Czarne chmury postraszyły deszczem.

0
0


Czarne chmury postraszyły deszczem.

motherhag: i also need to be in Kraków right now

lamus-dworski: Opening of the new Sports Stadium in Kraków,...

Miejski Stadion Sportowy w Krakowieal. 3-go Maja 23 | 1934-1939...

0
0








Miejski Stadion Sportowy w Krakowie

al. 3-go Maja 23 | 1934-1939 | Marcin Bukowski

Popularyzacja sportu i dbałość o „kulturę fizyczną” to jedne z największych osiągnięć II RP. Sport przestał być zajęciem elitarnym, a Polacy zaczęli odnosić poważne olimpijskie sukcesy. W 1927 roku powołano Urząd Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego, sprawujący pieczę nad organizacjami sportowymi, których w samym Krakowie było kilkadziesiąt i które, obok krzewienia sportowego ducha, w dużej mierze zajmowały się edukacją patriotyczną młodzieży. W tej atmosferze podjęto decyzję o budowie okazałego kompleksu obiektów sportowych, mającego podnieść turystyczną atrakcyjność miasta oraz dawać mieszkańcom miejsce zarówno do kibicowania, jak i do amatorskiej aktywności fizycznej. Była to jedna z największych inwestycji podjętych przed II wojną światową w Krakowie. Na lokalizację Miejskiego Stadionu Sportowego wybrano teren o powierzchni ponad 20 hektarów, ulokowany na końcu al. 3-go Maja, przy Błoniach, między os. Cichy Kącik a Parkiem Jordana. Projekt powierzono Marcinowi Bukowskiemu, związanemu z Urzędem Budownictwa Miejskiego architektowi i historykowi sztuki.

Najbardziej kosztownym elementem przedsięwzięcia miał być główny stadion, jak na ówczesne warunki niezwykle pojemny, bo przeznaczony dla 33 000 widzów (dla porównania: stadion mieszczący się tu dzisiaj, po przebudowie z 2010 roku, posiada niemal taką samą ilość miejsc – 33 326). Jego budowę planowano w sąsiedztwie parku, w miejscu stadionu „Wisły” z 1922 roku. Obok, bliżej osiedla Cichy Kącik, miały znaleźć się pomniejsze budowle: dwa stadiony lekkoatletyczne, amfiteatr, baseny – sportowy i rekreacyjny, korty tenisowe, boiska do piłki nożnej, hazeny (czeskiej piłki ręcznej) oraz do hokeja, tor łuczniczy, szatnie i kawiarnie. Budowa, do której w ramach prac społecznych zatrudniono wielu bezrobotnych, ruszyła w 1934 roku i trwała nieprzerwanie do wybuchu wojny. W tym, jak na skalę przedsięwzięcia, krótkim czasie zdołano wybudować stadion lekkoatletyczny męski (z widownią dla 3 tysięcy osób), boisko lekkoatletyczne dla kobiet, basen, korty tenisowe, amfiteatr oraz szatnie. Główny stadion powstał dopiero w 1954 roku.
Budowle z lat 1934-39 odznaczały się dużą prostotą, zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i architektonicznym. Otoczone bujną zielenią uzyskały elewacje z czerwonej cegły oraz proste bryły, urozmaicone bulajami, masztami flagowymi, żelbetowymi pergolami i płaskorzeźbami. Do dzisiaj pozostało niewiele dowodów dawnej świetności Miejskiego Stadionu Sportowego. Spośród nich warto zwrócić uwagę na dwa budynki damskiej i męskiej szatni, flankujące niegdyś wejście do amfiteatru. Na ich elewacjach zachowały się zaprojektowane przez Karola Muszkieta wyobrażenia Artemidy i Herkulesa.

Miejski Stadion Sportowy to najważniejsza krakowska realizacja Marcina Bukowskiego. Ten urodzony pod Wawelem projektant studiował w latach 20. równolegle historię sztuki na UJ oraz architekturę na Wydziale Architektury krakowskiej ASP. W 1930 roku obronił także dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1933 roku zwyciężył w konkursie na projekt krakowskiego stadionu, przy którego budowie pracował aż do wybuchu wojny. W trakcie wojny początkowo był więziony, później pracował dla władz miasta. Po 1945 roku podjął pracę na świeżo utworzonym Wydziale Architektury przy Akademii Górniczej, w Katedrze Konserwacji Zabytków prowadzonej przez dziekana nowej szkoły Adolfa Szyszko-Bohusza. Rok później związał się z Wrocławiem zaangażowany był przy rekonstrukcji najcenniejszych zabytków miasta, m.in. katedry, arsenału i ratusza. Odbudowie tego ostatniego poświęcił monografię. Równocześnie był także wykładowcą, początkowo związany z Politechniką Wrocławską, od 1964 roku pracował na Politechnice Śląskiej. Kariera Bukowskiego pokazuje rolę, jaką krakowskie środowisko architektoniczne i konserwatorskie odgrywało także po zakończeniu wojny.

Opracowanie: Kamila Twardowska, Michał Wiśniewski

Instytut Architektury (CC BY-NC-SA 3.0 PL)

na-poludnie-od-tunelu: Doesn’t apply to residentsKraków, ul....

Malwy, samosiejki i żółte tablice ostrzegawcze.

0
0










Malwy, samosiejki i żółte tablice ostrzegawcze.

avidey: Hidden entrance to the castle #krakow #poland #door...

0
0


avidey:

Hidden entrance to the castle #krakow #poland #door #overgrown


maximandipleasure: Takie rzeczy tylko w Krakowie.

fwhalenxo: Segwaying in Poland ####

karnowakphoto: ETNOKRAKÓW 2015Warsztaty i targi tradycyjnych...

0
0




















karnowakphoto:

ETNOKRAKÓW 2015

Warsztaty i targi tradycyjnych instrumentów ludowych podczas ETNOKRAKÓW 2015

karnowakphoto: ULICA International Festival of Street...

0
0




















karnowakphoto:

ULICA International Festival of Street Theatres


Vysoké snění (Wysokie sny) - V.O.S.A. Theatre (Czechy)
Przedziwne postacie, fantastyczne scenerie i zaskakujące interakcje, które wzbudzają uśmiech na twarzach przechodniów spotykanych w miejscach o całkowicie nieteatralnym charakterze.
W przedstawieniu użyto sześciu oryginalnych maszyn samobieżnych, napędzanych przez rowery i welocypedy. W ich konstrukcji wziął udział Josef Zimovčák – człowiek, który objechał na rowerze nieomal całą ziemię.

karnowakphoto: ULICA International Festival of Street...

0
0


















karnowakphoto:

ULICA International Festival of Street Theatres


Funambus – Underclouds Company (Francja)
Tytuł Funambus pochodzi od łacińskich słów: funis (lina), ambulare (spacerować) i od angielskiego słowa bus (autobus).
Spektakl Funambus ewoluuje w stronę atmosfery inspirowanej komiksami Freda oraz filmami Andrieja Tarkowskiego i Roja Andersona. Lina to aparat kruchy i napięty, to łącznik pomiędzy przestrzenią i ziemią, co z natury rzeczy wydaje się być sprzecznością. Celem zespołu jest krzesanie iskier, które rozpalają się na skutek tarcia pomiędzy tymi elementami.
Rozpoczynając od technik cyrkowych i działań z tego obszaru sztuki, zespół przenosi je do „życia”, do „istoty ludzkiej” z jej kłopotami, marzeniami, szaleństwem, miłościami i niespójnością. W ten sposób Funambus staje się mitologią współczesnych czasów, kiedy to każdy może swobodnie interpretować obrazy, których jest świadkiem. Sekwencja scen pokazuje historię człowieka patrzącego na świat i konfrontującego swoją surową poezję, nostalgię i naturę skłonną do marzeń z chłodem nadchodzącej przyszłości.

Viewing all 7836 articles
Browse latest View live




Latest Images