Quantcast
Channel: mój Kraków | MykrakInfo | galeria kraków
Viewing all 7836 articles
Browse latest View live

me with Karol Kłos :)

0
0


me with Karol Kłos :)


miradeboose: Krakow, June 2015© Mira de Boose

adamsmialy: Went for a walk to #kazimierz. After some time I...

0
0


adamsmialy:

Went for a walk to #kazimierz. After some time I was desperately looking for coffee and accidentally stumbled upon this small cafeteria. Nice spot and most importantly good cappuccino 

 #krakow #poland #polska #webstagram #picoftheday #photooftheday #vsco #vscocam #vscogood #vscogrid #vscopoland #instagood #instalike #instadaily #instamood #caffeine #coffee #cafeteria #oldtown #cracow #capuccino #iphone #iphoneonly

thebsblogg: #malyrynek #maly #rynek #krk #krakow #cracow...

0
0


thebsblogg:

#malyrynek #maly #rynek #krk #krakow #cracow #malopolska #lesserpoland #polska #poland #europe #classic #vintage #architecture #polish #european #small #market #marketsquare #travel #traveler #traveling 

 (w: Mały Rynek, Kraków)

Świetna zabawa. Granie bez piecyków na Rynku.(via...

thebsblogg: #oldtown #oldtimer #oldschool #vintage #classic...

0
0


thebsblogg:

#oldtown #oldtimer #oldschool #vintage #classic #tranway #tranwaj #team #track #kazimierz #krakow #cracow #malopolska #lesserpoland #polska #poland #europe #travel #traveler #traveling #transport #transportation #city #citycenter

(w: Muzeum Inżynierii Miejskiej)

Jeden z wagonów T4 z przełomu lat ‘50 i '60, w Krakowie...

~Borek Fałęcki


marcin-gruner: Kasia, waiting for a tram Kraków ‘15

snapshot

0
0

Inspiring sights abound in Krakow


Kladka Bernatka at night


Krakow Train Stqtion


Krakow Grunwald Monument


The best Pierogi in Town, closed on Sunday!


Nowa Huta Lords Ark Church


St Mary's Church in the Main Market Square

snapshot

electric-pulses: Krakow

purenonsens: Galeria ASP zaprasza na wystawę Ilustracja...

0
0


purenonsens:

Galeria ASP zaprasza na wystawę Ilustracja powyżej, prezentującą twórczość ilustratorów młodego pokolenia związanych z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Krakowska ASP rokrocznie wysyła w świat kolejnych utalentowanych ilustratorów, których twórczość ceniona jest na arenie międzynarodowej - zarówno w dziedzinie ilustracji książkowej, jak i komiksu. Wystawa “Ilustracja powyżej” przybliża działalność 23 osób reprezentujących różne stylistyki, różne dyscypliny, posługujących się rozmaitymi technikami - tradycyjnymi i cyfrowymi.

Jeśli ktoś będzie gościł w Krakowie w ciągu najbliższego 1,5 miesiąca, zapraszam :) Wernisaż w przyszły piątek, wystawa czynna do pocz. września!

marcin-gruner: Saturday afternoon Nowa Huta, Kraków ‘15

marcin-gruner: The Courts Grzegórzki, Kraków ‘15

czasemnieostre: What a nice font (Galeria Bronowice)


pierooog: Majestic afternoon#sunset #afternoon #socrealism...

0
0


pierooog:

Majestic afternoon

#sunset #afternoon #socrealism #architecture #hotel #forum #city #cityscape #modernism #krakow #vscolove #vscocam #krakowtakiladny

Fasada Kościoła Św. Agnieszki w Krakowie w rękach...

0
0


Fasada Kościoła Św. Agnieszki w Krakowie w rękach żydowskich


Pocztówka wydana Nakładem Komitetu Wykupu kościoła Świętej Agnieszki w Krakowie.

Cegiełka na wykup kościoła Świętej Agnieszki z rąk żydowskich. W momencie przeprowadzania akcji wykupu w kościele znajdował się  skład złomu.

Via: mykrak.typepad.com

Wnętrze kościoła klasztornego ss. Bernardynek pw. śś. Agnieszki...

0
0


Wnętrze kościoła klasztornego ss. Bernardynek pw. śś. Agnieszki i Łucji przy ul. Dietla 30 zamienionego na skład złomu.


Po kasacie klasztoru Bernardynek w 1788 roku budynki zostały zakupione przez podkomorzego królewskiego Aleksandra Romiszewskiego, potem wielokrotnie zmieniając właścicieli. Po przejściu w ręce prywatne kościół był użytkowany jako magazyn, kolejno: soli, tytoniu i żelaza. W 1926 roku budynki wykupiono dzięki składkom publicznym, w 1929 ofiarowano Skarbowi Państwa na kościół i probostwo garnizonu. W latach 1932-36 kościół poddano gruntownej restauracji, zaś w roku 1936 roku ponownie konsekrowano.

Fot. nieznany, 1906.

Album Kiedyś

grhamcoxon: krakow, poland / july 2015

polishphotobook: Łukasz SkąpskiMASZYNYMaszyny to oryginalny...

0
0




















polishphotobook:

Łukasz Skąpski

MASZYNY

Maszyny to oryginalny katalog tzw. “samów” - ciągników konstruowanych samodzielnie przez gospodarzy według własnego pomysłu i z dostępnych - na ogół z odzysku - części innych pojazdów. Praktyka ta sięga swymi korzeniami głęboko w czasy PRL-u i z tamtego też czasu pochodzi większość prezentowanych obiektów. Wykonana przez Łukasza Skąpskiego dokumentacja fotograficzna, w prostej, typologicznej konwencji, prezentuje pojazdy z obszaru Podhala, gdzie samoróbki miały szczególne uzasadnienie z uwagi na górzysty teren, na którym fabryczne pojazdy, nie dość, że znacznie droższe, nie radziły sobie najlepiej. Zdjęciom towarzyszą opisy techniczne poszczególnych ciągników, a całość publikacji dopełniają eseje kontekstualizujące zapis dokumentalny Skąpskiego, zarówno z perspektywy artystycznej. literackiej jak i antropologicznej.

Cykl Maszyny, wykonany techniką analogową na średnim formacie, był podstawą pracy doktorskiej z fotografii obronionej przez artystę na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. To fotograficzne przedsięwzięcie Skąpskiego, znanego dotąd z prac o uniwersalistycznym i postkonceptualnym zacięciu (m.in. monochromatyczne fotografie nieba i konstruowanie autorskich urządzeń optycznych) było świadomą próbą odejścia od  hermetycznego języka sztuki, znalezienia bardziej nośnego, popularnego tematu. Maszyny czytać więc można także jako przedsięwzięcie dotykające kwestii metaartystycznych, wynikającąe z refleksji nad kondycją i zawodem artysty współczesnego. Z czasem, i z kolejnymi prezentacjami wystawowymi projekt się rozrósł - oprócz fotografii powstało również kilka materiałów wideo.

Pomysłodawcą wyedytowania Maszyn w postaci książki fotograficznej był projektant graficzny Kuba Sowiński. Złożona przez niego książka czekała parę lat na wydawcę, co  odbiło się nieco na aktualności zastosowanych rozwiązań graficznych (m.in. charakterystyczne ukośniki wypełniające strony z opisami katalogowymi ciągników). Niezależnie od tego publikacja zyskała sporą i zasłużoną popularność jako udane nawiązanie i odnowienie na polskim gruncie tradycji fotograficznej typologii, a jednocześnie oryginalne opracowanie intrygującego fragmentu odkrywanej na nowo kultury materialnej PRL-u.

Skąpskiego interesują nie tylko dziwne często formy fotografowanych obiektów, lecz także funkcjonalny wymiar tych konstrukcji. To tylko z pozoru chłodny projekt dokumentalny, w istocie Skąpski nie skrywa swego entuzjastycznego stosunku do oddolnej inżynierii (w tym względzie szczególnie godny uwagi jest pomieszczony w książce tekst odautorski). Góralski brikolaż przypomina, a często nawet przekracza bogactwem form i detali dzieła sztuki współczesnej. Ruchome rzeźby, czy też użytkowe instalacje ujawniają zaskakujący potencjał - również dla samego artysty. Z lekkim przymrużeniem oka można skojarzyć maszyny Skąpskiego z absurdalnymi, postindustrialnymi maszynami Jeana Tinguely. Powściągliwość i prostota formalna fotografii współgra z przedstawionymi na nich surowymi, celowymi i wolnymi od jakiejkolwiek stylizacji konstrukcjami maszyn.

Założeniem artysty było fotografowanie domowej roboty ciągników w konwencji portretowej z ich właścicielami za kierownicą. Wielu z nich nie dało się jednak namówić do pozowania i w efekcie co najmniej połowa zamieszczanych w książce fotografii to zdjęcia samych, tytułowych maszyn. Tam gdzie pojawiają się gospodarze opowieść nabiera dodatkowego, nieco westernowego kolorytu (na marginesie - oprócz okładkowego kowbojskiego kapelusza, na dwóch zdjęciach właściciele ciągników mają nawet na sobie koszulki z flagą amerykańską - tradycyjnie wielu górali z Podhala pracowało za oceanem lub ma tam bliskich krewnych).

Typologię maszyn Skąpskiego skojarzyć można również z Zapisem socjologicznym Zofii Rydet, która zaczynała swój liczący tysiące zdjęć cykl od fotografowania wnętrz izb oraz mieszkańców Podhala. O ile jednak Rydet była skoncentrowana na przednowoczesnych chałupach i szybko odchodzących w przeszłość obiektach kultury materialnej, to Skąpski pokazuje dokonany proces oddolnej modernizacji. Modernizacji realizowanej na nieco anarchicznych zasadach, niejako wbrew centralnemu planowi władz, przetłumaczonej na własne, indywidualne potrzeby górali. Traktory i maszyny są metaforą działania poza niewydolnym systemem komunistycznym. Jeśli ideą naczelną była produkcja masowa ciągników dostępnych dla wszystkich rolników, to górale konstruowali własne traktory spełniające wymogi pracy w ściśle określonym terenie i warunkach, dostosowane do jazdy po stromych zboczach, do transportu drewna, siana itp. Pobrzmiewa tu obecny skądinąd w naszej kulturze topos podhalańskich górali jako ludzi upartych, niezależnych i samodzielnych. Książka Skąpskiego jest więc czymś więcej niż typologią maszyn. To wciągająca opowieść o pozasystemowej ekonomii, inwencji i indywidualności.

fotografie: Łukasz Skąpski

teksty: Andrzej Stasiuk, Łukasz Skąpski, Czesław Rabotycki, Dominik Kuryłek

opracowanie graficzne: Kuba Sowiński

wydawca: Fundacja Sztuk Wizualnych, Kraków

rok wydania: 2009

objętość: 240 stron

format: 23,2 x 23,2 cm

oprawa: twarda, kaszerowana

nakład: 2000 egz.

ISBN 978-83-928967-3-9

Viewing all 7836 articles
Browse latest View live




Latest Images