Quantcast
Channel: mój Kraków | MykrakInfo | galeria kraków
Viewing all 7836 articles
Browse latest View live

luciasucha: overexposed summer  2014


inspi-ration-s: Town Hall Tower, Kraków by Vaidas M on Flickr.

hellopoland: Kraków by Henrique Neves

Osiedle Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - SzlakModernizmu.PL

0
0
Osiedle Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - SzlakModernizmu.PL:

Niedobór mieszkań oraz związane z nim przeludnienie w dużych miastach to jedne z podstawowych problemów społecznych II RP. W 1929 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął ogólnopolską akcję budowlaną, zakładającą stworzenie szeregu osiedli mieszkaniowych, mających choć częściowo zaspokoić głód mieszkaniowy. Osiedla pełniły także rolę długoterminowej lokaty kapitału tej, dość dobrze prosperującej wówczas, instytucji. Powstające w ramach przedsięwzięcia mieszkania przeznaczone były dla lokatorów ubezpieczających się w ZUS-ie. Nieduże osiedle bloków powstało także w Krakowie. Wybudowano je w latach 1930-31 przy ul. J. Fałata.
Zasadnicze projekty architektoniczne budynków mieszkalnych ZUS-u, uwzględniające układy przestrzenne mieszkań oraz zewnętrzną formę bloków powstawały w warszawskiej pracowni projektowej, którą kierował Roman Piotrowski. Do ich adaptacji oraz nadzorowania prac w poszczególnych miastach angażowano zdolnych, przeważnie miejscowych, architektów. W Krakowie rolę tę odegrał Wacław Nowakowski, znany z wcześniejszej współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych (później przekształconym w ZUS).

Autorów akcji budowlanej ZUS-u cechowała duża wrażliwość społeczna, co wyraźnie widać pod Wawelem. Zadbano o dobór komfortowej lokalizacji – osiedle, choć dalekie od budownictwa luksusowego, znalazło się tuż przy Błoniach, nieopodal nowopowstającej, reprezentacyjnej części miasta. Dużą uwagę przywiązano także do otoczenia domów odpowiednią ilością zieleni. Układy przestrzenne mieszkań zaprojektowane zostały w oparciu o wypracowaną na Międzynarodowym Kongresie Architektury Nowoczesnej (CIAM) w Frankfurcie w 1929 roku koncepcję „mieszkania najmniejszego” – przeznaczonego dla mniej zamożnych mieszkańców, ale w pełni funkcjonalnego i dobrze nasłonecznionego. Lokale w krakowskich blokach ZUS-u wyposażono w szereg udogodnień, znacznie podwyższających komfort: wanny, piecyki gazowe czy “wentylowane szafki kuchenne.

Warto podkreślić, że o ile pod względem architektonicznym budynki osiedli zusowskich, oparte na stanowiącej jedną z „obsesji” funkcjonalizmu typizacji, były do siebie dość podobne, o tyle pod względem urbanistycznym mamy do czynienia z dużą różnorodnością. Na krakowski zespół składa się 5 bloków, powstałych w dwóch turach, zakomponowanych w układzie grzebieniowym – trzy po północnej stronie ulicy i dwa po południowej (połączone niskim budynkiem mieszczącym niegdyś pralnię). Nowoczesny element prostego opracowania elewacji stanowią tu utrzymane w konwencji stylu okrętowego zaokrąglone balustrady balkonów. Za sprawą wysokości dopasowanej do pobliskich kamienic oraz dużej ilości zieleni budynki ZUS-u dobrze wpisują się w otoczenie, składające się zarówno z domów czynszowych, jak i z willi.

Opracowanie: Kamila Twardowska

Instytut Architektury (CC BY-NC-SA 3.0 PL)

Ulica Juliana Fałata 9-14

1930-1931

Piękna i ponadczasowa architektura osiedla ZUS na Salwatorze,...

0
0


Piękna i ponadczasowa architektura osiedla ZUS na Salwatorze, projektu Romana Piotrowskiego z Praesensu (znanego też np. z projektu budynku PLO w Gdyni). Budynki wyglądają jakby zbudowano je raptem kilka lat temu - a tymczasem mają już ich prawie 80…

Blok Francuski„Blok francuski” czyli blok nr 10 na osiedlu B31...

0
0


Blok Francuski

„Blok francuski” czyli blok nr 10 na osiedlu B31 przy al. Przyjaźni zwany był „blokiem eksperymentalnym”. Zaprojektowany został przez Kazimierza Chodorowskiego naprzeciw bloku szwedzkiego. Podczas projektowania tego eksperymentalnego budynku połączono doświadczenia naukowców z Zakładu Badawczego Katedry Budownictwa Żelbetowego Politechniki Krakowskiej, projektantów z Miastoprojektu i wykonawców ze Zjednoczenia Budownictwa Miejskiego w Nowej Hucie. Dzięki tej współpracy powstał budynek całkowicie uprzemysłowiony i prefabrykowany. Struktura budynku oparta została o konstrukcję szkieletową z tzw. odpowietrzonego betonu. Technika odpowietrzonego betonu polegała na usuwaniu nadmiaru wody przy pomocy próżni. Mała ilość wody w rozrabianym betonie po jego stężeniu gwarantowała większą jego wytrzymałość.
Blok o długości 74 m wzniesiono na wysokość ośmiu kondygnacji. Poziom piwnic budynku wykonany został w technice żelbetowej, w wyższych kondygnacjach zastosowano technikę prefabrykacji. Celem tych eksperymentów było osiągnięcie prostoty formy i konstrukcji, ale przede wszystkim oszczędność drewna oraz zmniejszenie nakładów finansowych na budowę.

W domu tym na poziomie parteru mieściły się lokale handlowo-usługowe. Swoją siedzibę miało tu biuro turystyczne Orbis i Klub PTTK oraz salon meblowy. Autorami projektu wnętrz – mebli i malowideł ściennych – byli: Irena Pać-Zaleśna, Zdzisław Szpyrkowski i Alina Zięba. Poziom parteru był przeszkloną ścianą o giętych narożach charakterystycznych dla warszawskiego modernizmu. Ta część budynku wspierała się na okrągłych słupach, które miały swoją kontynuację w rytmicznym podziale górnych partii elewacji. Elewacja rozrzeźbiono naprzemiennym zastosowaniem balkonów i loggii.

Opracowanie: Magdalena Smaga

Instytut Architektury (CC BY-NC-SA 3.0 PL)

http://szlakmodernizmu.pl/szlak/baza-obiektow/blok-francuski

Nowa Huta | Blok Francuski(via dscf6134w.jpg (1022×768))

Pocztowa Kasa Oszczędności | Wielopole 19 | Adolf Szyszko-Bohusz...

0
0


Pocztowa Kasa Oszczędności | Wielopole 19 | Adolf Szyszko-Bohusz | 1922 - 1925 |

Opis

Istniejącą od 1920 roku Pocztową Kasę Oszczędności nazywano w okresie II Rzeczpospolitej „wielkim ulem Narodu Polskiego”, i nie bez powodu, bo w 1929 roku jej obrót wynosił 24 miliardy złotych. Na krakowską siedzibę instytucji rozpisano w 1921 roku konkurs, w którym zwyciężyli Jan Zawiejski i Roman Stadnicki. Ich projekt nie zadowolił jednak inwestora i wykonanie planów budynku powierzono Adolfowi Szyszko-Bohuszowi. Do współpracy zaprosił on swoich studentów z wydziału architektury Akademii Sztuk Pięknych: Bogdana Tretera oraz Andrzeja Tichego. Monumentalny gmach wzniesiono w latach 1922–1925 na obszernej, trójkątnej działce między ulicą Wielopole a tak zwanymi Plantami Dietla. Budynek łączył funkcję bankowo-biurową oraz mieszkalną. Zrealizowano go w nowoczesnej konstrukcji żelbetowej. Gmach ma trzy skrzydła, tworzące w planie trójkąt, przy czym boczne połączono łącznikiem w połowie ich długości. Liczy pięć pięter. Narożnik od ulicy Wielopole zaokrąglono i umieszczono w nim główne wejście, nad którym znajdują się wysokie, prostokątne okna doświetlające salę operacyjną (nad środkowym przed II wojną światową znajdowało się godło Polski). Pozostałe naroża budynku zaakcentowano przypominającymi baszty ryzalitami, które udekorowano niezachowanymi dziś sterczynami, uwysmuklającymi gmach. Charakterystycznym elementem elewacji są monumentalne korynckie półkolumny podpierające mocno wysunięty gzyms, nad którym znalazła się attyka. Wnętrza cechuje reprezentacyjność, widoczna między innymi w zastosowaniu szlachetnych materiałów, np. marmuru kieleckiego. Przez główne wejście wchodzi się do okrągłego holu o sklepieniu wspartym na kanelowanych kolumnach i o wielobarwnej, kamiennej posadzce z gwiazdą pośrodku. Dalej znajduje się reprezentacyjna klatka schodowa z biegami rozdzielającymi się na półpiętrach. Posiada tralkową balustradę, a jej przestrzeń dekorują kolumny o kapitelach z motywem wolich oczu. Boczne klatki schodowe mają oryginalny, trójkątny kształt. Najbardziej efektownym wnętrzem jest rotunda na pierwszym piętrze mieszcząca salę operacji bankowych. Doświetlono ją pięcioma olbrzymimi oknami i nakryto kopułą z okulusem pośrodku. Podłogę udekorowano kamienną posadzką o romboidalnym, sieciowym układzie. Na ścianach zastosowano oszczędną dekorację w postaci kwiatowych girland. Wnętrze utrzymano w tonacji „muzealnej” – łącząc jasny kolor marmuru kieleckiego z brązem elementów dekoracyjnych. Atmosferę tej przestrzeni można porównać z panującą w rzymskim Panteonie, co – według profesora Jacka Purchli – należy interpretować w kategoriach sakralizacji przestrzeni banku jako świątyni pieniądza. Gmach PKO w Krakowie to jeden z najwybitniejszych przykładów nurtu akademickiego klasycyzmu lat 20. XX wieku. [autor/ka hasła: Aneta Borowik]

Opracowanie: Aneta Borowik

Instytut Architektury (CC BY-NC-SA 3.0 PL)

Via: http://szlakmodernizmu.pl/szlak/baza-obiektow/pocztowa-kasa-oszczednosci


Wielopole, wielopole. Okolice tej ulicy należą do jednych z...

0
0


Wielopole, wielopole. Okolice tej ulicy należą do jednych z najprzyjemniejszych w śródmieściu. Solidna, wysoka, monumentalna zabudowa, zieleń plant z jednej strony, ulicy Dietla z drugiej. Wielkomiejskość pełną gębą. W kadrze dominują 3 najważniejsze budynki Wielopola - Poczta Główna, Pałac Prasy i gmach PKO.

Lokalizacja geograficzna: OpenStreetMap | Mapquest | Google Maps | Open Cycle Map | Transport Map |
http://goo.gl/FOvXRS

na-poludnie-od-tunelu: House at ul. Czarodziejska (Magical St....

Powyżej kościoła Św. Józefa przy Ulicy Parkowej.Kręcili tam...

0
0


Powyżej kościoła Św. Józefa przy Ulicy Parkowej.

Kręcili tam Majkę.

(via 8fot. Marek Marszałek)

businessinsider: Here’s where to get the cheapest beer in the...

pawelsoczek:  #Krakow

unaciertamirada: #krakow #cracow #cracovia #street...

twistedredladybug: Oh, baby! Gimme some sugar… 🚗 #loveofmylife...

0
0


twistedredladybug:

Oh, baby! Gimme some sugar… 🚗 #loveofmylife #vwlove #vwbeetle ❤ #krakow #poland #polska #malopolskatogo #malopolska #igerspoland #igerskrakow #welovecracow #discovercracow #discovereurope #locallife #twistedredladybug 🐞 #pikniklotniczy (at Muzeum Lotnictwa)


soniabuba: ☔️ Rainy days but still lovely #Krakow #streets...

0
0


soniabuba:

☔️ Rainy days but still lovely #Krakow #streets #zabytek #vintage #cracow #now #rainydays #lovely #city 

(at Krakow City)

thebsblogg: #zuk #żuk #polish #oldschool #oldsmobil #vintage...

0
0


thebsblogg:

#zuk #żuk #polish #oldschool #oldsmobil #vintage #car #van #PRL #firefighter #straz_pozarna #red #oldtown #krk #krakow #cracow #malopolska #lesserpoland #polska #poland #polen #europe #transport #truck #classic

 (w: Kraków, Poland)

fikifikiwiki: trip

na-poludnie-od-tunelu: Józefa 22Entrance to house at Kazimierz...

commorancies: Krakow, Poland

Viewing all 7836 articles
Browse latest View live




Latest Images