Quantcast
Channel: mój Kraków | MykrakInfo | galeria kraków
Viewing all 7836 articles
Browse latest View live

sorryforthemoodsimswinging: Not a bad view to accompany dinner…...


keithjlewis:At my local Fresh Mart I found these tasty treats....

0
0








keithjlewis:

At my local Fresh Mart I found these tasty treats. Interesting how they say “American”. Taste test!!!

twistedredladybug: Wherever I roam… 🍸🍻🍷this one goes to...

0
0


twistedredladybug:

Wherever I roam… 🍸🍻🍷this one goes to #grratlabels and #creativewriting - could also go to proud #ireland and ones love to #roam the #roads 🐞 #krakow #poland #polska #malopolskatogo #malopolska #igerspoland #igerskrakow #welovecracow #discovercracow #discovereurope #locallife #twistedredladybug 

 (at Galeria Krakowska)

sign

na-poludnie-od-tunelu: 95 lat klubu Korona

gwladsas: Gwlad’s photograph

tobacco-pouch:być, może

doyou-likeourowl: “You mean more to me than any scientific...


firstandlastpictures: Solaris

fikifikiwiki: dajesz mi siłę

UMK - Urząd Miasta KrakowaPl. Wszystkich Świętych 3-4,31-004...

0
0


UMK - Urząd Miasta Krakowa

Pl. Wszystkich Świętych 3-4,31-004 Kraków 

TEL.: +48 12 616 1200 | +48 12 616 1207

FAKS: +48 12 616 1721

Małopolski Urząd Wojewódzki w KrakowieUlica Basztowa 22, 31-156...

0
0


Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Ulica Basztowa 22, 31-156 Kraków.

fot. Tomeyk Kraków

PO STU LATACH KANAŁ ULGI OSTATECZNIE POGRZEBANYSmutny koniec...

0
0




PO STU LATACH KANAŁ ULGI OSTATECZNIE POGRZEBANY

Smutny koniec pięknego projektu.

Waldemar Brzoskwinia | Wisła - rzeka pracyRzeki to idące drogi,...

0
0


Waldemar Brzoskwinia | Wisła - rzeka pracy

Rzeki to idące drogi, a łodzie

wędrowcy tych dróg.

Dwa razy w tej samej wodzie

nie skąpie się człowiek ni duch.

/stara piosenka/


Temat znaczenia Wisły dla Krakowa dotychczas nie był kompleksowo badany, w szczególności słabo znana jest żegluga krakowska oraz pozakomunikacyjne aspekty gospodarczego użytkowania Wisły. Materiał informacyjny jest rozproszony w różnych opracowaniach. Niektóre z nich zawierają odesłania do obszerniejszej literatury przedmiotu; warto zapoznać się zwłaszcza z pracami:

Stanisław Gierszewski, Wisła w dziejach Polski, praca zbiorowa, Gdańsk 1982.

Dzieje Krakowa, praca zbiorowa, tomy 1-6, Kraków 1979-2002 (tematyka rozproszona w różnych tomach).

Agata Zachariasz, Z badań nad historią zabezpieczeń przeciwpowodziowych na Wiśle w Krakowie, „Teka Komisji Urbanistyki i Architektury O/PAN w Krakowie”, tom XXX, 1998.

Mosty krakowskie do 1945 roku, katalog wystawy w MIM, Kraków 2002.

Karl Schrott, Flotylla Wiślana marynarki austro-węgierskiej 1914-1918, „Okręty

Wojenne”, nr 5/2003.

[ … ]

W 1901 roku parlament Austro-Węgier wydał ustawę o systematycznej budowie sieci żeglugi śródlądowej: regulacji i kanalizowaniu rzek, realizacji sztucznych kanałów. Jednym z kluczowych zadań państwowego programu było stworzenie sieci komunikacyjnej łączącej: Morze Północne – Bałtyk – Adriatyk – Morze Czarne. Między innymi zaplanowano kanał Odra-Dunaj długości 285,9 km, przeznaczony dla ruchu barek o ładowności do 600 ton (szerokość w lustrze wody ok. 30 m, głębokość średnio do 3 m). Zaplanowano też kanał Wisła-Dunaj: Kraków miał otrzymać połączenie ze szlakiem odrzańsko-dunajskim za pomocą kanału długości 130 km, o tych samych parametrach. W Krakowie (na gruntach Płaszowa naprzeciw Dąbia) powstałby wielki port o sześciu dużych basenach. Zamierzono również rozpocząć największą inwestycję programu z 1901 r.: kanał Wisła-Dniestr (przez San) o długości 390 km. Łączyło się to z kompleksową regulacją biegu Wisły, stworzeniem odpowiedniego zaplecza oraz zabezpieczeniem przeciwpowodziowym Krakowa i okolic. Po realizacji Krakowowi z Podgórzem przypadłaby bardzo istotna rola gospodarcza: pośrednika w komunikacji wodnej między szlakami żeglugowymi Odra-Dunaj i Wisła-Dniestr.


W 1907 r. rozpoczęto budowę bulwarów wg projektu inż. Romana Ingardena, znanego projektanta i budowniczego wodociągów krakowskich (ojca znanego filozofa), wraz z zespołem kanałów zbiorczych oraz bocznic kolejowych i nabrzeży planowanego w Krakowie portu śródlądowego. Między Kazimierzem a Podgórzem wybrzeża wiślane ujęto w monumentalne mury oporowe o stylistyce architektonicznej spójnie łączącej wpływy historyzmu i modernizmu. Ich przedłużenie w górę i w dół rzeki stanowiły ziemne wały przeciwpowodziowe (z fragmentami murowanymi), w które włączono elementy zrealizowane już w latach 70-90-tych XIX w. W partiach omurowanych wykonano brukowane pochylnie zjazdowe, a od stacji Kraków-Grzegórzki (przy Rzeźni Miejskiej) podciągnięto bocznicę kolejową. Omurowany ciąg bulwarów, przylegających do starego mostu Podgórskiego i nowego III mostu, miał bowiem pełnić rolę redy oraz basenu umożliwiającego przeładunek towarów nie wymagających specjalnego sprzętu. Zasadniczy etap realizacji bulwarów zakończył się w latach 1911-12. W tym okresie przystąpiono do budowy portu w Płaszowie (włączonym do Krakowa w 1912 r.) jako zasadniczego centrum przeładunkowego – oraz do kopania kanału Wisła-Dunaj w rejonie Skawiny (pod tą nazwą rozumiało się właściwie wspomniany łącznik z kanałem Odra-Dunaj). Roboty przerwała I wojna światowa. Powstał jedynie krótki odcinek kanału z mostami i przepustami, a w Krakowie jeden basen portowy, używany jako port zimowy krakowskiej flotylli rzecznej, następnie jako basen roboczy Krakowskiej Stoczni Rzecznej (ponieważ zamierzenie pod nazwą „port zimowy” pojawiło się już w ostatnich latach XIX w., a układ basenu jest niezgodny z projektem portu przeładunkowego, toteż nie można wykluczyć, że ów istniejący basen zrealizowano jednak niekoniecznie w ścisłym związku z zamierzeniami wynikającymi z ustawy 1901 r.).

sunny


cherir-vogue: Wesołe miasteczko i Forum Przestrzenie,...

DZIEŃ WOLNEJ SZTUKIJuż po raz drugi Muzeum Inżynierii Miejskiej...

0
0


DZIEŃ WOLNEJ SZTUKI

Już po raz drugi Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie zaprasza na Dzień Wolnej Sztuki – polską edycję międzynarodowej akcji muzealnej Slow Art Day. Wydarzenie ma na celu zwrócenie uwagi zwiedzających na fakt, że każde dzieło ma swoją historię i znaczenie, które można odkryć zatrzymując się przy nim dłużej niż przeciętne osiem sekund.

W roku 2015 akcja odbędzie się w Polsce już po raz piąty– w sobotę 18 kwietnia, w godzinach 12.00-13.00.

Muzeum Inżynierii Miejskiej w ramach akcji zaprasza do odwiedzenia wystawy ,,Z dziejów polskiej motoryzacji” , gdzie zwiedzający będą zachęcani do stawiania pytań i podjęcia samodzielnej refleksji nad pięcioma eksponatami oraz historią motoryzacji w Polsce.

Obiekty ze zbiorów Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie biorące udział w akcji ,,Dzień Wolnej Sztuki” :
1) Polski Fiat 508 III Junak
Państwowe Zakłady Inżynieryjne, Warszawa, 1936 rok
2) Warszawa 223 K
Fabryka Samochodów Osobowych (FSO), Warszawa, 1965 rok
3) Syrena 101
Fabryka Samochodów Osobowych (FSO), Warszawa, 1962 rok
4) Polski Fiat 126p
Fabryka Samochodów Małolitrażowych (FSM), Bielsko-Biała, 1973 rok
5) Polonez 1500
Fabryka Samochodów Osobowych (FSO), Warszawa, 1978 rok

Informacje praktyczne:
18 kwietnia 2015 roku, w godzinach 12.00- 13.00 na hasło: ,, Dzień Wolnej sztuki” wstęp bezpłatny na wystawę stałą ,, Z dziejów polskiej motoryzacji ”.

Więcej o akcji:
Dzień Wolnej Sztuki www.dzienwolnejsztuki.pl
Slow Art Day www.slowartday.com

babiloniiaa: My love

sorryforthemoodsimswinging: Loving time away with this beaut.....

damnow: #Krakow #Poland

Viewing all 7836 articles
Browse latest View live




Latest Images