Quantcast
Channel: mój Kraków | MykrakInfo | galeria kraków
Viewing all 7836 articles
Browse latest View live

thefiercediaries:Latest look now on the blog »...


15 stycznia 2015 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim odbył się...

$
0
0


15 stycznia 2015 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim odbył się pierwszy z cyklu TEDxKrakówSalon, kolejne dwa odbędą się również na krakowskich uczelniach.


TEDxKrakówSalon (- TEDxKraków)

TEDxKraków TEDxKRAKOW_IMG_5487 (- TEDxKraków)

"To, co jest na zawsze – to nasza dusza. Drugi raz nie dostaniemy już do przeżycia postu w 2015 roku...."

msjehanne:Najważniejszą godziną jest zawsze ta obecna. Mistrz...

$
0
0


msjehanne:

Najważniejszą godziną jest zawsze ta obecna. Mistrz Eckhart.
__
fot. N.Nowińska

lunacylover: Members of the Archconfraternity of the Passion in...

$
0
0






lunacylover:

Members of the Archconfraternity of the Passion in Kraków, Poland, 1933 [x], during a procession in Kraków, between 1918-1939 [x] and on a drawing by Jan Matejko [x].
This secular association was founded in 1595 in Kraków under the auspices of the Franciscans and is still functioning today [with around 20 brothers]. Its members were coming from significant and respected families, often highly educated, but their activity was anonymous and dedicated to the Suffering Jesus and Our Lady Of Sorrows - brothers had to wear hoods covering their face, only with cutouts for the eyes. They were conducting extensive charity and social activities: e.g. taking care of the prisoners, the youth in various artisan guilds as well as of the poor and the sick. They were calling priests to the dying people and organizing funerals for those who couldn’t afford it, hence the other name of the association: Archconfraternity of a Good Death [Arcybractwo Dobrej Śmierci].

szymonzurn:Roots are important. #CracowYours sincerely Szymon...

kosa


lśnienie

muzycznykrakow:W obiektywie Muzycznego Krakowa (… tym razem w...

11.11 Stare Miastophoto by tomeyk

$
0
0


11.11 Stare Miasto

photo by tomeyk

petiteoly:Beautiful Krakow, 🔝 View #krakow #poland #streetstyle...

$
0
0


petiteoly:

Beautiful Krakow, 🔝 View #krakow #poland #streetstyle #fashion #welltravelled 

 (at Kraków, Poland)

zakrzówek

pstryku:Kraków, 2014/02/13

roleiflex


wykopowisko:Wytworne spotkanie w Zachodnim Ogrodzie...

$
0
0


wykopowisko:

Wytworne spotkanie w Zachodnim Ogrodzie (fragment)

Jedwab, papier, tusz, farby wodne, zwój poziomy

Sygnatura Qiu Ying. / fot. Karol Kowalik - Pracownia Fotograficzna MNK

W przestrzeni smoka. Sztuka chińska w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.

Gmach Główny, Aleja 1-go Maja 1. Sala wystaw zmiennych, pierwsze piętro. Wystawa czynna do 5 lipca 2015.

Już 2 marca nastąpi otwarcie Galerii Akademii Sztuk Pięknych w...

$
0
0




Już 2 marca nastąpi otwarcie Galerii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – interdyscyplinarnej przestrzeni ekspozycyjnej, na którą jedna z najstarszych uczelni artystycznych w Polsce czekała od wielu lat. Nowe miejsce spotkania ze sztuką oraz jej twórcami będzie połączeniem galerii i księgarni, w ofercie której znajdą się publikacje Wydawnictwa ASP – katalogi, albumy i czasopisma. Położona przy ul. Basztowej 18 Galeria stanie się łącznikiem między przestrzenią miejską a wnętrzem budynku głównego Akademii, wraz z mieszczącymi się tam galeriami wydziałowymi, promocyjnymi oraz Muzeum ASP.

 Działalność Galerii zainauguruje wystawa zatytułowana „Otwarte. Szkice artystów z kręgu Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie”. Za tematyką wystawy stoi nie tylko potrzeba wskazania elementu wspólnego dla wszystkich dyscyplin artystycznych uprawianych w Akademii, ale również próba ukazania kulis powstawania dzieła sztuki. Każdy, kto chce poznać i zrozumieć artystę, powinien zobaczyć jego szkicownik. Prowadzony starannie lub chaotycznie, pełen luźnych kartek, wycinków z gazet, fotografii. Mały lub duży; o grubym papierze akwarelowym lub cienkich kartkach z szarej makulatury. Jednak szkic to nie tylko rysunek. Szkic może być fotografią, projektem przestrzennym, rzeźbiarskim bozzetto czy folderem plików multimedialnych. W zależności od intencji autora szkic bywa wstępnym etapem pracy nad dziełem sztuki lub rodzajem wizualnego pamiętnika. Jedno jest pewne: jego otwarta, dynamiczna i nieskrępowana, a zarazem niezwykle osobista forma bardzo często mówi o artyście więcej, aniżeli gotowe dzieło. Wystawa, w której udział bierze ponad siedemdziesięciu artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, będzie kolażem technik, stylów i motywów. 


Wernisaż odbędzie się 2 marca 2015 roku o godzinie 19:00. Począwszy od dnia 3 marca, Galeria będzie otwarta dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 18:00. 

kurator wystawy: Olga Grodniewicz, aranżacja ekspozycji: Adam Brincken, Olga Grodniewicz

Neville Marriner |  fot. Piotr MarkowskiAkademia Muzyczna w...

$
0
0


Neville Marriner |  fot. Piotr Markowski

Akademia Muzyczna w Krakowie
piątek, 27 lutego 2015, godz. 12:00

Aula Florianka, ul. Basztowa 8 

nadanie godności Doktora Honoris Causa Akademii Muzycznej w Krakowie
Sir Neville’owi Marrinerowi 

Program uroczystości:
- Gaude Mater Polonia
- Otwarcie uroczystości JM Rektor prof. dr hab. Zdzisław Łapiński
- Wręczenie odznaczeń
- Wręczenie dyplomów Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie
- Nadanie tytułu doktora honoris causa Sir Neville’owi Marrinerowi
- Hymn Państwowy

Sir Neville Marriner
urodził się w Lincoln w Anglii w 1924 roku. Początkowo uczył się gry na skrzypcach u ojca a potem u Fryderyka Mountneya, który namówił go, wówczas trzynastolatka aby wstąpił do Royal College of Music. Wraz z nadejściem II wojny światowej, jeszcze jako student wielokrotnie grywał jako muzyk orkiestrowy z London Symphony Orchestra pod batutą wielkch dyrygentów takich jak m.in. Sir Henry Wood. W 1941 roku został powołany do Royal Navy, gdzie służył na motorówce patrolowej. Wypisany z wojska ze względu na zły stan zdrowia, podczas pobytu w szpitalu poznał pianistę i muzykologa Thurstona Darta, z którym nawiązał później szeroką współpracę. Po koniec wojny młody Marriner wrócił do Royal College, a następnie udał się do Paryża, by ukończyć studia w Konserwatorium Paryskim u René Benedetti. Po kolejnych 2 latach nauki w Eton College (1947-48) został wykładowcą Królewskiej Akademii Muzycznej w 1949 roku. Równolegle był członkiem kwartetu Martin String a także Jacobean Ensemble, utworzonego z Thurstonem Dartem i Peterem Gibbsem. Idąc ścieżkami zainteresowań muzykologicznych Darta, zespół ten specjalizował się w muzyce XVII i XVIII wieku i nagrał kilka płyt dla wytwórni L’Oiseau-Lyre.


Marriner dołączył do Philharmonia Orchestra jako skrzypek w 1952 roku, a w latach 1956-68 był liderem II skrzypiec w London Symphony Orchestra. W 1959 poproszono go o zorganizowanie serii koncertów w kościele Saint Martin-in-the-Fields. W tym celu założył mały zespół z patronem kościoła w nazwie. Rekrutował do niego muzyków większości londyńskich orkiestr. Z orkiestrą nagrywał dla różnych wytwórni, w tym dla Argo i L’Oiseau Lira. W repertuarze nagrań znalazły się utwory od baroku po angielską muzykę XX wieku: Webbera, Brittena i Waltona. Nadzorował wybór utworów Mozarta do ścieżki dźwiękowej filmu „Amadeus” Milosa Formana (1984).


Olbrzymi sukces fonograficzno-koncertowy Saint Martin-in-the-Fields spowodował, że zespół był stopniowo kontraktowany przez inne wytwórni takie jak Philips i EMI. Dziesięć lat po jej utworzeniu w 1969 Marriner został głównym dyrygentem Orkiestry Kameralnej w Los Angeles, który składała się z młodych i niezależnych muzyków. Jego sukces z tą orkiestra zaowocował zaproszeniem do poprowadzenia głównych amerykańskich orkiestr w Bostonie, Cleveland, Detroit, Minneapolis i San Francisco, a także w innych miejscach łącząc te koncerty ze stanowiskiem dyrygenta w Northern Sinfonia w sezonie 1971/73, jak i dyrektora artystycznego South Bank Summer Music Festival w Londynie w latach 1975-77. Marriner zrezygnował ze stanowiska z Los Angeles Chamber Orchestra w 1978 roku po jego nominacji na szefa muzycznego Minnesota Orchestra (dawniej Minneapolis Orchestra) w 1978 i na dyrektora artystycznego Meadowbrook Festival w Michigan w 1979. 


Swój debiut operowy odnotował prowadząc Wesela Figara na Festiwalu w Aix-en-Provence, zaś debiut operowy w USA miał miejsce w Operze w Los Angeles z „Kopciuszkiem” Rossiniego. Wkrótce zrealizował w Salzburgu z orkiestrą Mozarteum Salzburg „Il Re Pastore” Mozarta. W Atenach otworzył w roku 2005 nowy budynek operowy wystawiając tam „Czarodziejski flet”.
Jak zauważył jeden z największych angielskich krytyków muzycznych – Norman Lebrecht, największa zasługa Marrinera polega na tym, że „zmienił ekologię życia koncertowego, odkrywając na nowo orkiestrę kameralną jako alternatywę do dużych zespołów, zmuszając orkiestry na całym świecie do poprawy intonacji smyczków… On (Marriner) wykorzystał tradycję, poprawił ją poza dotychczasowe doświadczenia i zachował w formie nagraniowej”.


W 1979 roku Sir Neville Marriner został kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego, a w 1985 roku otrzymał wyższą klasę tego orderu i tytuł szlachecki. Wrócił do Europy w 1986 roku jako główny dyrygent Orkiestry Symfonicznej Radia w Stuttgarcie gdzie pracował do przejścia na emeryturę w 1989 roku. Jednocześnie kontynuował współpracę z czołowymi orkiestrami świata – w Wiedniu, Berlinie, Paryżu, Mediolanie, Atenach, Nowym Jorku i Tokio. Pozostaje bardzo aktywnym dyrygentem do dnia dzisiejszego, a swój wiek komentuje dowcipnie: „Najgorszą rzeczą u dyrygenta wchodzącego w wiek geriatryczny jest to, ze jest jeszcze bardziej pożądany niż kiedyś. Tylko szkoda, że te liczne oferty nie spływały do mnie kiedy miałem trzydzieści lat!”.


Prywatnie jest szczęśliwym mężem z 60-letnim stażem małżeńskim z Lady Molly Marriner, a ich syn Andrew Marriner jest pierwszym klarnecistą w London Symphony Orchestra.

http://www.amuz.krakow.pl/

katielovesyou3:Kraków - Poland (von Sonja Blanco)

szymonzurn:House of angels. Quiet and peaceful morning stroll...

$
0
0


szymonzurn:

House of angels. Quiet and peaceful morning stroll down the cobbled street. Old world charm, renaissance houses in bright colours. #Cracow

Yours sincerely
Szymon Zürn

Viewing all 7836 articles
Browse latest View live




Latest Images