Quantcast
Channel: mój Kraków | MykrakInfo | galeria kraków
Viewing all 7836 articles
Browse latest View live

no-rest-for-destka: Taki #Kraków 🌇♥😏


krak-oh: Róg ul. Szlak i Krowoderskiej

azazelphoto: Cracow - witer sun on Flickr.

christmas

Photo

Photo

Photo

Szopka Jan Bieda, 1994 rok. Fot. MEK   Szopki krakowskie ze...

$
0
0


Szopka Jan Bieda, 1994 rok. Fot. MEK  

Szopki krakowskie ze zbiorów MEK prezentowane na wystawie “Szopka de Cracovie” w salach wystawowych Uniwersytetu Katolickiego w Tuluzie (Institut Catholique de Toulouse).

Do Francji pojechało trzynaście szopek krakowskich, które były nagradzane na dorocznych konkursach w latach 1968-2010. W tym wyborze znalazły się szopki zróżnicowane wielkością (od 60 cm do 2 m wysokości), architekturą, stylistyką zdobień oraz zawartą w nich narracją. Dzięki temu publiczność francuska będzie mogła zapoznać się z fenomenem szopki krakowskiej, w której Betlejem zawsze rozgrywa się tu i teraz, wśród architektury, znanych postaci i symboli Krakowa, balansując pomiędzy apoteozą miasta a gorzko-ironicznym komentarzem aktualnej rzeczywistości.

Stąd też w prezentowanych szopkach zobaczyć można zarówno wieżę Bazyliki Mariackiej jak i telewizyjną z Krzemionek, złotą kopułę kaplicy Zygmuntowskiej, jak i hotel Forum z drzwiami zabitymi deskami. Obok smoka wawelskiego i Lajkonika z orszakiem, zwiedzający wystawę zobaczą króla Heroda z Diabłem i Śmiercią, kolędników z gwiazdą i turoniem ale także Marszałka Józefa Piłsudskiego, Stańczyka, piłkarzy „Wisły” czy strajkujące pielęgniarki. Obok kazimierzowskiego „K” będzie też portret św. Jana Pawła II ale także upamiętnienie katastrofy smoleńskiej.

Institut Catholique de Toulouse

31 rue de la Fonderie
B.P. 7012
31068 Toulouse Cedex 7
5 grudnia 2014 – 17 stycznia 2015


Najstarsze szopki krakowskie to wielkie, przekraczające nawet...

$
0
0



Szopka autorstwa Michała Ezenekiera. Fot. Marcin Wąsik

Najstarsze szopki krakowskie to wielkie, przekraczające nawet dwa metry wysokości, przenośne teatry kukiełkowe z przełomu XIX i XX wieku. Ich autorami byli murarze, którzy zimą, podczas przymusowej przerwy w pracy, szukali dodatkowych źródeł zarobku. Budowali więc szopki i – począwszy od drugiego dnia świąt – najmowali się do domów krakowskich mieszczan, by odegrać tam bożonarodzeniowe przedstawienie.

W zbiorach Muzeum Etnograficznego w Krakowie znajduje się osiem takich szopek, wśród nich, uchodząca za najstarszą i najcenniejszą, szopka wykonana pod koniec XIX wieku przez Michała Ezenekiera. Są także inne unikaty: szopka zbudowana dla dzieci Stanisława Wyspiańskiego oraz szopka, którą od kolędników nabył Leon Wyczółkowski, by wykorzystać ją w pracy nad jednym ze swoich obrazów.

Wystawa w MEK ukazuje fenomen, który wyróżnia Kraków na tle całej Europy. Obecny w polskiej kulturze współczesnej, w rozmaitych przetworzeniach, tworzy niekończącą się opowieść o nas samych.

Koncepcja wystawy: Małgorzata Oleszkiewicz, Katarzyna Piszczkiewicz

Współpraca: Antoni Bartosz

"Na początku była szopka"

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie

Dom Esterki, ul. Krakowska 46

8 listopada 2014 – 15 lutego 2015

Via: http://etnomuzeum.eu/

cockatoos: #december#cracow

canon 6d

kurdwanów

qr2nuv: Piękną mamy wiosnę tej zimy! We have beautiful spring...

$
0
0


qr2nuv:

Piękną mamy wiosnę tej zimy!

We have beautiful spring this winter!

qr2nuv: Klatka schodowa może wyglądać niesamowicie.

Photo


fikifikiwiki: stickers

nanai-de-la-china: Black #TargiDizejnu #Kraków #Cracow #Polska...

juliamafalda: CRACOW #details camera: a medium-format Pentax

Kraków

Photo

Viewing all 7836 articles
Browse latest View live


Latest Images