Quantcast
Channel: mój Kraków | MykrakInfo | galeria kraków
Viewing all 7836 articles
Browse latest View live

outsidefargo: "Vanitas," 1630, Pieter Claesz "Vanitas," 1668,...

0
0






outsidefargo:


"Vanitas," 1630, Pieter Claesz

"Vanitas," 1668, Maria van Oosterwijck

"Vanitas," 1603, Jacques de Gheyn II

South Wind

Blind lamentation in the wind, moon-days of winter,
Childhood, softly footsteps fade by the dark hedge,
The long peal of bells in the evening.
Softly the pallid night approaches,

Transforms into purple dreams the pain and affliction
Of stony life,
That without abatement the thorn may goad the decaying body.

From the depths of its sleep the fear-stricken soul moans suddenly,

And the wind in the depths of broken trees,
And swaying, a shape of lamentation,
The mother moves through the lonely wood

Of this speechless grief; nights
Full of tears, nights full of fiery angels.
Silver, against a bare wall, a child’s skeleton smashes.

- Georg Trakl
Translated by David Luke


Pierwsze pełne polskie wydanie poezji Georga Trakla (1887-1914),...

0
0


Pierwsze pełne polskie wydanie poezji Georga Trakla (1887-1914), austriackiego poety, który w przejmujący sposób wyraził przed pierwszą wojną światową i u jej początku świadomość zmierzchu świata, a zarazem dramat losu osobistego, klęskę i zagładę rodu.

Wiersze Trakla dzięki swojej sile profetycznej i nowatorstwu języka poetyckiego w znacznym stopniu wpłynęły na rozwój poezji XX wieku, formując kierunek zwany ekspresjonizmem.

Ostatnie miesiące życia poety na zawsze związały jego biografię z ogarniętą pożarem wojny Galicją i z Krakowem. Niemożliwa do spełnienia miłość, odczucie nieodpartego piękna świata również w jego grozie naznacza tę poezję egzystencjalnego tragizmu ciepłem czującego serca i nadaje jej rysy głęboko ludzkie.

(via Instytut Mikołowski)

Wittgenstein, Trakl i Rilke

0
0
Wittgenstein, Trakl i Rilke:

Relacja, o której mówimy, owiana jest szczególną atmosferą przeczucia wojny i pierwszych miesięcy jej trwania. Wittgenstein zgłosił się ochotniczo do służby wojskowej 7 sierpnia, następnego dnia wyjechał z Wiednia i 9 sierpnia znalazł się w Krakowie, z przydziałem do 2. Regimentu Artylerii Fortecznej. Od 16 sierpnia odbywał służbę na statku patrolowym SMS Goplana, obsługując reflektor. Kiedy statek przybił 21 września do portu w Krakowie, odebrał listy od Fickera z 21 sierpnia i z 15 września. Pierwszy był odpowiedzią na list Wittgensteina z 14 sierpnia, w którym ten informował o swoim przydziale wojskowym, drugi ponawiał propozycję przyznania Rilkemu 20 tysięcy koron, a więc kwoty takiej samej, jaką wcześniej otrzymał Trakl, z ustanowionej przez Wittgensteina fundacji pomocy austriackim artystom. Powiadamiał też przyjaciela, że Trakl pełni służbę w Galicji jako aptekarz wojskowy. „Od 4 tygodni byłem na statku wiślanym w Rosji”, usprawiedliwił Wittgenstein swoje milczenie; z propozycją co do wysokości uposażenia Rilkego od razu się zgodził, podobnie jak z wszystkimi innymi, a na wieść o Traklu napisał: „A więc Trakl też na wojnie! Jest być może rzeczą śmieszną myśleć teraz, że moglibyśmy się spotkać; ale sprawiłoby mi to przyjemność” (Trakl był wtedy w marszu między Galicją Wschodnią a Limanową). Potem statek pływał parę tygodni w obu kierunkach między Szczucinem, Baranowem, Tarnobrzegiem, Zawichostem i Sandomierzem.

[  … ]

W nocy Goplana nadal cumowała w Szczucinie. 1 listopada Wittgenstein zanotował: „Jak bym chciał się z nim poznać! Mam nadzieję, że kiedy przyjadę do Krakowa, spotkamy się! Myślę, że bardzo by mnie to pokrzepiło”. Następnego dnia statek osiadł na mieliźnie, co kolejny raz opóźniło żeglugę. 3 listopada: „Słyszałem, że Rosjanie znowu postąpili i stoją 20 km od Opatowca; my stoimy 10 km stąd”. „Myślę, że dziś w nocy wyruszymy. Słyszymy huk armat i widzimy błyski wybuchających pocisków”. 4 listopada: „Noc spokojna. Rano płyniemy dalej. Bardzo dużo pracowałem. Jutro powinniśmy być w Krakowie. Słyszałem, że, być może, należy się spodziewać oblężenia Krakowa”. 5 listopada: „Rano płyniemy dalej do Krakowa, gdzie powinniśmy być późnym wieczorem. Ogarnia mnie niecierpliwość, czy zastanę Trakla? Mam wielką nadzieję. Tak bardzo brakuje mi człowieka, z którym mógłbym szczerze porozmawiać. Trzeba się wszak obchodzić bez tego. A bardzo by mnie to podniosło na duchu. Cały dzień czuję się znużony i skłonny do depresji. Niewiele pracowałem. W Krakowie. Dziś już zbyt późno, aby odwiedzić Trakla. – – – Modlę się, aby Bóg dał mi siłę”. 6 listopada: „Rano wybrałem się do miasta, do szpitala garnizonowego. Tam dowiedziałem się, że Trakl umarł parę dni temu. Bardzo silnie mnie to poruszyło. Jak smutno, jak smutno!!! Natychmiast napisałem o tym Fickerowi”. „Biedny Trakl. – – – Niech się dzieje wola Twoja”. Los zrządził, że był to dzień pogrzebu poety na Cmentarzu Rakowickim.

[ … ]

Po przeczytaniu otrzymanych od Fickera wierszy Trakla (Pieśń Kaspara Hausera i Helian) Wittgenstein napisał: „Nie rozumiem ich, ale ich ton mnie uszczęśliwia. To jest ton prawdziwie genialnego człowieka”. Sąd ten tłumaczy się wyraźniej, kiedy się pamięta, że przyszły autor Traktatu logiczno-filozoficznego jako jedną z głównych kwestii rozpatrywał stosunek tego, co da się wypowiedzieć, do tego, co jest skazane na milczenie.

Śmierć w Krakowie LITOŚCI PROMIENISTE RAMIONA OBEJMUJĄ ROZBITE...

0
0



Wojskowy Szpital Kliniczny w Krakowie

Śmierć w Krakowie

LITOŚCI PROMIENISTE RAMIONA

OBEJMUJĄ ROZBITE SERCE

GEORG TRAKL

1887 Salzburg - 1914 Kraków

STRAHLENDER ARME ERBARMEN

UMFANGT EIN BRECHENDES HERZ

Tablica na murze Szpitala Wojskowego w Krakowie przy Ulicy Wrocławskiej 1.

lamus-dworski: Poster advertising the city of Kraków, Poland...

0
0


lamus-dworski:

Poster advertising the city of Kraków, Poland (“Miasto tradycji i zabytków” - “City of traditions and historical monuments”), design by Witold Chomicz, 1935

[via Biblioteka Cyfrowa UMCS].

lamus-dworski: Poster advertising a festival of the city of...

Dni Krakowa 1935 Zygmunt Tomkiewicz (1908-1977) (via - Dni...

dancesexylove: Today, in the morning, past 5 am. That’s so...


beautyand-the-beastt: Kraków, Poland

"Skąd się wzięła krakowska „Beczka”? Parafrazując Księgę Rodzaju można powiedzieć, iż „na początku..."

0
0

Skąd się wzięła krakowska „Beczka”? Parafrazując Księgę Rodzaju można powiedzieć, iż „na początku było zero”. Gdy po raz pierwszy stanąłem na progu przyszłego DA, powiedziałem: „to jest beczka”. Jako optymista z urodzenia nie patrzyłem na śmieci, nie widziałem brudnych ścian, zwróciłem uwagę jedynie na kształt architektoniczny.

Tomasz Pawłowski OP



-

Jakże znamiennymi okazały się słowa wypowiedziane w 1964 roku przez Tomasza Pawłowskiego, dominikanina skierowanego do krakowskiego konwentu z misją bardzo konkretną. Chodziło o stworzenie nowego duszpasterstwa akademickiego. A trzeba przyznać, że było to stworzenie z niczego. Prawdopodobnie stojąc wtedy w progu odrapanego pomieszczenia, służącego niegdyś za klasztorną szatnię, nie przypuszczał, że „Beczka” – jak ją nazwał – stanie się jednym z największych i najprężniej działających polskich ośrodków duszpasterskich. A jednak krakowskie DA pomyślnie przeszło próbę czasu (i wszelkie inne próby). Co więcej, świetnie funkcjonuje do dziś, nieprzerwanie od pięćdziesięciu już lat.

Wszelkie rocznice i jubileusze są dobrą okazją do odświeżenia pamięci o minionych – a czasem zupełnie zapomnianych – wydarzeniach. Pięćdziesięcioletnia historia „Beczki” jest tak ciekawa i bogata, że warto ją zgłębiać i wielokrotnie do niej wracać. Mamy nadzieję, że jubileusz B50 pozwoli licznej grupie ludzi zapoznać się z funkcjonowaniem Duszpasterstwa, oraz że jego historia zauroczy ich tak, jak zauroczyła nas.

Jubileusz | Jubileusz Beczki

unit5915: Some interesting cars and vans I saw while wandering...

0
0


















unit5915:

Some interesting cars and vans I saw while wandering round Krakow

magali94: Krakow, Poland

rudygosia: #krakow #zimno Zimno i wilgotno. Chmury szorują...

0
0


rudygosia:

#krakow #zimno

Zimno i wilgotno. Chmury szorują brzuchem po ziemi.

rosemary-4444: "If you ever find yourself in the wrong story,...

0
0


rosemary-4444:

"If you ever find yourself in the wrong story, leave." - Mo Willems

#Wawel #castle #krakow #poland #magic #entrance #wall #autumn #october #travel #leaves #green #vscocam #vsco

volokhan: Экономический университет в Кракове #UEK #Kraków...

0
0


volokhan:

Экономический университет в Кракове #UEK #Kraków #Poland

(в Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)


cziki: Cracow!!

pstryku: Archeologia dyskowa. Okolice Księcia Józefa. 2010-04

0
0


pstryku:

Archeologia dyskowa. Okolice Księcia Józefa.

2010-04

Królowej Jadwigi

inveniemus: Kraków, Poland

adaś

Viewing all 7836 articles
Browse latest View live




Latest Images