Quantcast
Channel: mój Kraków | MykrakInfo | galeria kraków
Viewing all 7836 articles
Browse latest View live

Kraków Mitoraj na Rynku


Igor Mitoraj (ur. 26 marca 1944 w Oederan, zm. 6 października...

$
0
0

Eros przerysowany


Eros wygładzony


Eros w lustrze przewróconym


Eros opisany


Eros podświetlony


Eros tunelowany


Eros obramowany własnym wzorem


Eros kolorowany powielony


Eros samotny

Igor Mitoraj (ur. 26 marca 1944 w Oederan, zm. 6 października 2014 w Paryżu)

Eros Bendato

(via EROS : mykrak maszyneria blogowa)

me-puer-aeternus: #vscocam #vsco #polishgirl #noface #autumn...

$
0
0


me-puer-aeternus:

#vscocam #vsco #polishgirl #noface #autumn #cracow #longhair #green #platforms #leatherjacket #me

withdaut: Spacery nocą🌝🌗🌚✨ @jatkapuszczyk #cracow #night...

$
0
0


withdaut:

Spacery nocą🌝🌗🌚✨ @jatkapuszczyk #cracow #night #vistula (at Bulwary Wiślane)

vilous: On my way to school…. :)

Jakuba street, Kazimierz, Krakow, Poland CC BY-SA 3.0 Zygmunt...

$
0
0


Jakuba street, Kazimierz, Krakow, Poland CC BY-SA 3.0

Zygmunt Put Zetpe0202 - Praca własna

Widok od skrzyżowania z ul. Warszauera do ul. Józefa. Po lewej mur Cmentarza Remuh, perspektywę zamyka budynek szkoły przy ul. Wąskiej

Ulica Jakuba w Krakowie– ulica na terenie Kazimierza, w części dawnego “Miasta Żydowskiego” (Oppidus Iudaeorum), będąca jego zachodnią granicą (najpóźniej od 1533). W 1608 roku włączona w obręb Oppidus Iudaeorum. W 1785 roku była nazywana Małym Placem, a w XIX wieku jako ulica Kierków. Aktualna nazwa była pierwotnie odnoszona do nieistniejącego dziś odcinka między ul. Józefa i ul. św. Wawrzyńca, a dopiero od 1878 cała ulica nazywana jest ulicą Jakuba. Nazwa odnosi się bądź do Jakuba biblijnego, bądź do Izaaka Jakubowicza – fundatora synagogi. Przy ulicy znajdują się kamienice z XIX i XX wieku.

W murze przy ulicy Jakuba znajduje się jedyna zachowana do dziś brama prowadząca do dawnego miasta żydowskiego na Kazimierzu

(via Ulica Jakuba w Krakowie – Wikipedia, wolna encyklopedia)

Miasto Żydowskie na krakowskim Kazimierzu. Wycinek Planu...

$
0
0


Miasto Żydowskie na krakowskim Kazimierzu.

Wycinek Planu Kołłątajowskiego z roku 1785.

Skan całego planu można pobrać tutaj:

Adam Śmiałek Stare mapy Krakowa

Zalecam dużą ostrożność przy próbach wyświetlania całego planu w przeglądarce internetowej. Plik jest zbyt duży i może zawiesić program. Proszę pobrać na swój komputer i przeglądać w ulubionym programie graficznym.

Najlepiej udać się własną osobą do Pałacu Krzysztofory i obejrzeć oryginał rysowany piórkiem na papierze czerpanym.

kazimierz


skladmuzycznypl: #Borsuk #krakow #Music #guitar #niechcemisie...

skladmuzycznypl: Warsztaty #preampy #studio #mikrofon #music...

$
0
0


skladmuzycznypl:

Warsztaty #preampy #studio #mikrofon #music #krakow (w: Skladmuzyczny.pl - Studio ProAudio)

Инициатива РВИО:Памятник военнопленным красноармейцам в Кракове

$
0
0


Инициатива РВИО:
Памятник военнопленным красноармейцам в Кракове

Российское военно-историческое общество выступило с инициативой...

$
0
0


Российское военно-историческое общество выступило с инициативой создания памятника военнопленным красноармейцам, захороненным на Раковицком кладбище в городе Краков (Республика Польша).

Здесь, на участке воинских захоронений мемориального городского кладбища погребено более 1200 военнопленных красноармейцев, погибших в концентрационных лагерях периода советско-польской войны 1919-1921 годов в окрестностях Кракова. Имена большинства из них неизвестны. Вернуть память о них – наш долг потомков.

(via Проекты / Деятельность / РВИО / История России - федеральный портал История.РФ)

Rosjanie chcą w Krakowie upamiętnić "Zamęczonych w polskich obozach śmierci"

$
0
0
Rosjanie chcą w Krakowie upamiętnić "Zamęczonych w polskich obozach śmierci":

Szkalowanie dobrego imienia Polski

Rosjanie od lat starają się odwrócić uwagę od Zbrodni Katyńskiej poprzez oskarżanie Polaków o organizowanie “obozów koncentracyjnych” czy “obozów śmierci”. - Cała ta koncepcja oparta jest na kłamstwie historycznym. To szkalowanie dobrego imienia Polski - wyjaśnia Krzysztof Szczerski, politolog i polityk PiS, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. - To jest agresywny, na granicy bezczelności sposób komunikowania kłamliwej ideologii. W Polsce nie istniały żadne obozy śmierci. Ci żołnierze zmarli w obozach jenieckich w wyniku odniesionych ran czy innych chorób. Część rosyjskich polityków usiłuje wtłoczyć Polskę do kategorii państw faszystowskich - podsumowuje Szczerski.

Warto też wiedzieć, że w kwaterach z okresu wojny polsko-bolszewickiej na cmentarzu Rakowickim, w masowych mogiłach pochowano 1300 żołnierzy różnych narodowości. Także Polaków i Czechów- tłumaczy Jacek Majchrowski. Jak poinformował prezydent Krakowa, z ksiąg cmentarza wynika, że jedynie 174 pochowanych to żołnierze bolszewiccy. Nie zginęli oni na polu walki, ale zmarli w wyniku epidemii czerwonki, która wtedy panowała w Krakowie.

Zmarli są pochowani godnie

Zarówno ksiądz Isakowicz-Zaleski, jak i Krzysztof Szczerski są zdania, że zmarłym jeńcom należy się szacunek.  Nie zgadzają się jednak na gloryfikowanie armii radzieckiej i manipulowanie historią. - Trzeba odróżnić pochówek od gloryfikowania. W Polsce, kraju chrześcijańskim, godny pochówek należy się wszystkim, czy to żołnierzom radzieckim, czy niemieckim, ale trzeba ten pochówek odróżnić od stawiania monumentów - przekonuje ksiądz Zaleski.

- To jest szantaż moralny oparty na kłamstwach. Polska godnie pochowała zmarłych w obozach jenieckich żołnierzy - dodaje Krzysztof Szczerski.

"Rząd Ewy Kopacz staje przed pierwszym poważnym wyzwaniem w stosunkach polsko-rosyjskich. Jestem..."

$
0
0

Rząd Ewy Kopacz staje przed pierwszym poważnym wyzwaniem w stosunkach polsko-rosyjskich. Jestem bardzo ciekawy, jak sobie z nim poradzi i czy bezkompromisowo stanie w obronie naszej racji stanu.

Jak poinformowało Radio RMF FM, założone dwa lata temu dekretem Władimira Putina i kierowane przez ministra kultury Federacji Rosyjskiej Władimira Medinskiego Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne rozpoczęło publiczną zbiórkę pieniędzy na pomnik „Zamęczonych w polskich obozach śmierci”. Miałby on stanąć na krakowskim cmentarzu Rakowickim, gdzie pochowano 174 czerwonoarmistów z około 60 tysięcy (zdaniem władz Towarzystwa) zmarłych w obozie jenieckim w pobliskim Dąbiu po wojnie w 1920 roku. Rosjanie mają już gotowy projekt pomnika i zwrócili się do władz Krakowa z prośbą o wydanie zgody na postawienie go we wskazanym przez siebie miejscu.

Mam nadzieję, że na to dawno już zdemaskowane przy historyków kłamstwo, jakoby Polacy morzyli głodem i z premedytacją w okrutny sposób mordowali z początkiem lat 20. ubiegłego wieku wziętych do niewoli krasnoarmiejców w zdecydowany sposób odpowie nie tylko prezydent Krakowa profesor Jacek Majchrowski (który w 1997 roku przeniósł spod Barbakanu na kwaterę wojskowa cmentarza Rakowickiego pomnik Armii Czerwonej i otaczające go groby kilkunastu jej żołnierzy), ale także władze państwowe.

Warto przypomnieć, że polsko-rosyjska komisja historyków oszacowała liczbę zmarłych jeńców na 18, a nie 60 tysięcy, powodem ich śmierci były zaś tyfus, inne choroby, niedożywienie i ogólna słaba kondycja fizyczna. Rosjanie nigdy nie przestrzegali powszechnie przyjętych na całym świecie standardów dotyczących traktowania własnych żołnierzy, którzy często dopiero w niewoli mogli się porządnie najeść i podleczyć. Z oczywistych względów nie wszyscy zdążyli wydobrzeć i stąd wysoka śmiertelność w obozach jenieckich.

Użycie przez Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne określenia „polskie obozy śmierci” jest niebywałym skandalem wymagającym natychmiastowej reakcji naszych władz, podobnie jak na kłamstwo oświęcimskie.

Trzeba też przypomnieć, że Polacy pieczołowicie, zgodnie z narodową i chrześcijańską tradycją dbają o cmentarze wojskowe żołnierzy różnych narodowości, także z armii, które niosły nam zniewolenie. Rosjanie zachowują się natomiast jak typowi azjatyccy despoci: widząc czyjąś delikatność i dobrą wolę traktują je jako przejaw słabości i narzucają mu swoje barbarzyńskie zasady. Ostatnio coraz częściej podnoszą larum, że znieważamy lub likwidujemy ich pomniki, najwyraźniej postanowili więc wziąć odwet, wykazując się skrajną arogancją i bezczelnością.

Oczekuję szybkiej i zdecydowanej odpowiedzi ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny, a może nawet premier Ewy Kopacz. Jeśli przemilczą tę sprawę i będą udawać, że nie ma problemu, postąpią niezgodnie z polską racją stanu.

Jerzy Bukowski



- Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Takie tam zapiski z 2005 roku. ~ Plac Dworcowy na Nowym Mieście...

$
0
0


Takie tam zapiski z 2005 roku.

~ Plac Dworcowy na Nowym Mieście to najlepsze miejsce pod podarowaną Krakowowi rzeźbę Igora Mitoraja - tak zagłosowali krakowianie w ogłoszonym przez magistrat plebiscycie. Prezydent Jacek Majchrowski popiera ten wybór.

~ Poza placami Dworcowym i Centralnym, sporo głosów otrzymał też Mały Rynek, a w czwartej kolejności skwer przed Teatrem Julisza Słowackiego. Rynkową wartość Erosa ocenia się na pół miliona euro.

(via [Kraków] Oficjalny wątek o Nowym Mieście - Page 76 - SkyscraperCity)


"Wierzyć się nie chce, że Mitoraj który tworzy te paskudne kicze był studentem Kantora. Jeżeli mają..."

Pan Igor Mitoraj - znienawidzony w Krakowie za swoją rzeźbę na...

$
0
0


Pan Igor Mitoraj - znienawidzony w Krakowie za swoją rzeźbę na Rynku, która została tam na stałe tylko dlatego, że… autor o to poprosił(sic!) -  zabłysnął również swoją sztuką także w innej części miasta - kolejne dzieło jego autorstwa zostało ustawione na placu przed Operą. I można się nawet pokusić o stwierdzenie, że urwana głowa rzeźby symbolizuje kiepski projekt gmachu, przed którym stoi.

(via [Kraków] Subiektywne spacery - Page 14 - SkyscraperCity)

charolastra1979: #Mitoraj #memoria #Cracovia

artistic

mmydreamm: Bayram buraya da gelmis 😮🙋 iyi bayramlar!!! #auchan...

$
0
0


mmydreamm:

Bayram buraya da gelmis 😮🙋 iyi bayramlar!!! #auchan #krakow #candy #bayramgelmis

(Auchan)

Viewing all 7836 articles
Browse latest View live




Latest Images