Quantcast
Channel: mój Kraków | MykrakInfo | galeria kraków
Viewing all 7836 articles
Browse latest View live

szybki94: #zaczynamy #studiowanie #black #coffie #mcd...

$
0
0


szybki94:

#zaczynamy #studiowanie #black #coffie #mcd #ciezkojestlekkozyc #krakow #newlife

(w: McDonald’s)


dirtyhalcyon: #weź #to #czego #potrzebujesz #została #tylko...

$
0
0


dirtyhalcyon:

#weź #to #czego #potrzebujesz #została #tylko #nadzieja#Kraków #uśmiech #take #what #you #need #there #is #only #hope #Cracow #smile

menousis: 08/2013, Kraków. K., A. et moi

Polski patriotyzm jest najlepszym wzorem do budowania nowej...

$
0
0


Polski patriotyzm jest najlepszym wzorem do budowania nowej Europy.

Tomasz Sakiewicz, László Csizmadia-Kraków 11 XI 2013 (1)

video Jacek Łoziński

Przemówienia przy Krzyżu Katyńskim na Placu imienia ojca Adama Studzińskiego w Krakowie.

puzzlegrouptravel: Ko je za čokoladu??? #visit #sweet #Krakow...

puzzlegrouptravel: Najbolje se na pijaci krka Pijačni dan u...

ruszar: Czwartek z poezją nie zawsze religijną Start: 14...

$
0
0


ruszar:

Czwartek z poezją nie zawsze religijną

Start: 14 listopada, godzina 18:00

Miejsce: Instytut Tischnera, Sławkowska 14, Kraków.

Wstęp wolny.

managerkultury: Roof done. #day8 #streetart #kraków #nowahuta...


managerkultury: No udał się #mural :) Na dniach go opiszę....

$
0
0


managerkultury:

No udał się #mural :) Na dniach go opiszę. Projekt i realizację. #streetart #kraków #nowahuta #art #audio #sound

wheredoyoutravel: Old tow by fonk_bardeo // via Instagram...

backyard

mycity-myworld: Małgosia — figurka studentki AGH AGH jest czymś...

$
0
0


mycity-myworld:

Małgosia — figurka studentki AGH

AGH jest czymś więcej, niż tylko szkołą czy miejscem pracy. Przez okres studiów, a dla wielu także przez całe życie — jest naszym drugim domem. Nic dziwnego zatem, że właśnie tutaj nawiązujemy znajomości, budujemy trwałe przyjaźnie, serdeczne sympatie, a czasami… zdarzy się także miłość.

Dla upamiętnienia tych wszystkich niezliczonych studenckich (i nie tylko studenckich…) miłości, które zawiązały się w murach naszej Almae Matris postawiono tę figurkę studentki. Upamiętnia ona fakt, że właśnie w tym miejscu pewien chłopak po raz pierwszy wchodząc w mury AGH zobaczył piękną dziewczynę, którą pokochał jako kandydat na studia, poślubił na studiach i z którą żyje ponad 40 lat. Jest to historia jakich wiele, dla ciekawych opisana w książce Marii Ziemianin pt. „We dwoje” wydanej przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie w 1999 roku (str. 144—146). Tam też można się dowiedzieć, dlaczego przy ławeczce jest uwieczniony parasol.

Figurkę ufundował prywatnie i postawił tutaj ten zakochany chłopak, gdy został Rektorem AGH. Podobno oświadczyny przy tej figurce gwarantują długie lata wspólnego szczęścia. Warto spróbować! A jeśli ktoś podczas studiów w AGH kochał się w Koleżance, ale nie odważył się jej tego wyznać, to odwiedzając po latach Uczelnię może ją pocałować właśnie tutaj, przy Małgosi. Ona nic nikomu nie powie…

Kraków, 15-17 listopada 2013 “Czas trwogi. Lata 40. XX...

$
0
0


Kraków, 15-17 listopada 2013

“Czas trwogi. Lata 40. XX wieku w filmie”

sala kinowa Fabryka Emalia Oskara Schindlera

ul. Lipowa 4, Kraków

Wstęp wolny!

"Czas trwogi. Lata 40. XX wieku w kinie" – to temat tegorocznej edycji „Kogo kręci kino historyczne?”

Celem tegorocznego przeglądu, zorganizowanego przez Muzeum Historii Polski i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Fabryka Emalia Oskara Schindlera jest konfrontacja różnych wizji tego trudnego okresu w historii Europy, jakim były lata 40. XX wieku i ich znaczenia dla mieszkańców Słowacji, Rosji, Węgier, Niemiec czy Polski oraz ich powrotu do długo oczekiwanej normalności. Należy pamiętać, że echa tamtych wydarzeń są do dziś obecne w polityce, gospodarce i życiu każdego mieszkańca „nowej” Europy… Dotychczasowe edycje przeglądu filmów cieszyły się dużym zainteresowaniem widzów. Każdą edycję obejrzało blisko trzy i pół tysiąca osób. Tegoroczny projekt „Kogo kręci kino historyczne?” organizowany w dniach 5-9 czerwca br., to siódmy międzynarodowy przegląd filmów historycznych obejmujący 9 filmów kina europejskiego z krajów takich jak Węgry, Słowacja, Niemcy, Jugosławia, Rosja i Polska. Wszystkie filmy zaprezentowane zostaną w przeciągu trzech dni. W trakcie przeglądu przed seansem filmoznawcy będą wprowadzać w tematykę filmu, a na zakończenie całego projektu zaplanowana została debata podsumowująca całe wydarzenie.

Kraków, 15-17 listopada 2013 “Czas trwogi. Lata 40. XX wieku w filmie” sala kinowa Fabryka Emalia Oskara Schindlera ul. Lipowa 4, Kraków

Dzień I (piątek):

godz. 17:00Piąta pieczęć, Węgry 1976, 116 min., reżyseria: Zoltán Fábri, obsada: Lajos Öze, Sándor Horváth, László Márkus, Ferenc Bencze.

Ekranizacja uchodzącej za niemożliwą do sfilmowania powieści Ferenca Sánty.
Jesień 1944. Stali bywalcy budapesztańskiej karczmy rozważają przypowieść o tyranie i niewolniku. Ich deklaracje wkrótce zostaną brutalnie skonfrontowane z rzeczywistością. Wtrąceni do więzienia zostają poddani przez diabolicznego faszystę testowi na człowieczeństwo. Ocalą życie, jeżeli przyłączą się do oprawców. Reżyser dostrzegł w tej historii „wielką prawdę XX wieku, który poddał ludzi gwałtowi i poniżeniu”. Film otrzymał Grand Prix na festiwalu w Moskwie, ale spora część widzów odczytała go jako alegorią komunizmu.

Wstęp do filmu: dr Grzegorz Bubak (Zakład Filologii Węgierskiej UJ)

Dzień II (sobota):

godz. 11:00Mecz (Матч), Rosja, 2012, reż. Andrij Maliukow, obsada: Sergiej Bezrukow, Jelizawieta Bojarska, Dirk Martens.
Film jest poświęcony legendarnemu „meczowi śmierci”, jaki został rozegrany latem 1942 r. pomiędzy niemiecką drużyną Luftwaffe i ekipą Startu Kijów. Główny bohater to bramkarz gospodarzy,  Mykoła. Premierę filmu na Ukrainie przesunięto z powodu przyjazdu niemieckiej reprezentacji na EURO.

godz. 16:00Bokser i śmierć (Boxer a smrt’) Czechosłowacja 1962, 110 min., reż. Peter Solan, obsada: Štefan Kvietik, Manfred Krug, Valentina Thielová, Józef Kondrat

Film, nakręcony na podstawie noweli Józefa Hena. Przedwojenny mistrz bokserski zostaje sparringpartnerem niemieckiego komendanta obozu koncentracyjnego. Dzięki temu otrzymuje lepsze posiłki i zostaje zwolniony z najcięższych robót. Pierwowzorem tytułowego bohatera był, więziony w Oświęcimiu, polski pięściarz Tadeusz Pietrzykowski. Podjęcie tematu godności i wewnętrznej suwerenności człowieka, zmuszanego do postępowania wbrew sobie, spowodowało, że film miał cierniową drogę na ekrany. Jego zakończenie zostało zmienione w stosunku do literackiego oryginału.

Wstęp do filmu: dr Robert Kulmiński (Zakład Slawistyki Zachodniej UW)

Dzień III (niedziela):

godz. 11:00Pobyt (Der Aufenthalt), NRD 1982, 102 min., reż. Frank Beyer, obsada: Sylvester Groth, Marcin Troński, Danuta Kowalska, Matthias Günther, scenariusz: Wolfgang Kohlhaase.

Ekranizacja autobiograficznej powieści Hermanna Kanta. Bohater, osiemnastoletni Mark, pod koniec wojny zostaje wcielony do armii i dostaje się do niewoli. Pewna Polka rozpoznaje w nim oficera SS, który zamordował jej córkę. Mark trafia do celi, której lokatorami są fanatyczni naziści i zbrodniarze wojenni.

godz. 15:00Tęsknota Waleriana Wróbla (Das Heimweh des Walerjan Wrobel), Niemcy, 1991, reż. Rolf Schübel, obsada: Artur Pontek, Andrzej Mastalerz, Michał Staszczak, Michael Gwisdek.

Film opowiada o sądowej zbrodni na polskim robotniku przymusowym, 16-letnim Walerianie Wróblu. Historia jego procesu, który miał miejsce przed sądem specjalnym w Bremie w 1942 r., jest najlepiej znanym i najczęściej wymienianym przykładem niesprawiedliwości nazistowskiego systemu sprawiedliwości.
 
Po filmie dyskusja z udziałem reżysera Rolfa Schübla oraz dr. Bartosza Kwiecińskiego (Centrum Badań Holokaustu UJ, filmoznawca) i dr. hab. prof. Jana Rydla (Instytut Politologii, Katedra Stosunków Międzynarodowych UP).

Wstęp wolny!

(via Muzeum Historyczne Miasta Krakowa)

Sukiennice. Galeria malarstwa polskiego. (via _MG_1484 | Flickr...

abovemywall: I really miss the old times. BEST classmates...

$
0
0


abovemywall:

I really miss the old times. BEST classmates ever. 
Kraków, National Museum in Sukiennice - painting: Jan Matejko, ‘Wernyhora’


rownowaga: Kazanie wygłoszone przez sen.

"Takiego skandalu w Narodowym Teatrze Starym w Krakowie jeszcze nie było. Po raz pierwszy przerwano..."

$
0
0

Takiego skandalu w Narodowym Teatrze Starym w Krakowie jeszcze nie było.

Po raz pierwszy przerwano spektakl z powodu oburzenia zniesmaczonych widzów. Publiczność, która przyszła dziś obejrzeć sztukę “Do Damaszku” w reżyserii Jana Klaty, nie wytrzymała poziomu obsceny. Wstyd! Hańba! Dość! To jest Teatr Narodowy! - protestowali. Mimo, że na sali znajdowali się głównie ludzie młodzi, kilkadziesiąt osób opuściło salę. Nie mogli patrzeć na Krzysztofa Globisza kopulującego ze scenografią, ani na Dorotę Segdę wulgarnie imitującą akt seksualny.



- TYLKO U NAS! Skandal w Teatrze Starym. Zniesmaczeni widzowie zbojkotowali sztukę. Spektakl przerwano. Jan Klata do gości: “Wynoście się stąd!” | wPolityce.pl | codziennie ważne informacje ze świata polityki

howwelookatthem: Gastbeitrag von Magda, Krakau Katze und...

struski: krakow / poland

andriikudriashov: OverheadKraków, 2012

Viewing all 7836 articles
Browse latest View live


Latest Images