Quantcast
Channel: mój Kraków | MykrakInfo | galeria kraków
Viewing all 7836 articles
Browse latest View live

dcbum: Ojcowski National Park near Krakow, Poland


edgarsousa: Night daily storm :) #krakow (em calleo - Polish...

henear: The Barbarians

Fotografowane na targu gołębiarzyna Placu Nowym w Krakowie1...

Krytyka Polityczna | Dziennik Opinii | Majmurek: Kapitały kultury, prekariusze sztuki

$
0
0
Krytyka Polityczna | Dziennik Opinii | Majmurek: Kapitały kultury, prekariusze sztuki:

Sztuka i Kapitał

Motywem przewodnim krakowskiej wystawy jest hasło Kunst=Kapital, pojawiające się po raz pierwszy w pracach Josepha Beuysa. Niemiecki artysta umieszczał je w różnych swoich dziełach, na odmiennych płaszczyznach: na szkolnej tabliczce przeznaczonej do nauki pisania, banknocie 10-markowym i innych. Hasło to powraca na wystawie w kilku wariacjach: w dziełach samego Beuysa, neonie Alfreda Jaara, instalacji Lieny Bondare, na której widzowie do szkolnej tablicy z wziętym z Beuysa napisem mogą dopisać lub dorysować, co im się akurat podoba.

Napis umieszczony przez Beuysa na oficjalnym środku płatniczym Republiki Federalnej zwraca uwagę na specyficzne analogie między mechanizmami generowania wartości na rynku sztuki i we współczesnym kapitalizmie. Hasło Kunst=Kapital na niemieckim banknocie „uwiarygodnia” podpis Beuysa, tak samo jak wartość banknotu jako środka płatniczego uprawomocnia umieszczony na nim podpis prezesa banku centralnego. Czy nie ma bowiem analogii pomiędzy powszechnie dziś funkcjonującym instytucjonalnym rozumieniem dzieła sztuki (dziełem sztuki jest to, co uprawomocniona do tego społecznie instytucja uzna za takie) a pieniądzem fiducjarnym – niemającym oparcia w żadnych dobrach materialnych, powoływanym wyłącznie przez akt prawnie uprawnionej do jego emisji instytucji? Czy dalej tej analogii nie da się pociągnąć między wartością takiego pieniądza, determinowaną przez spekulacyjną grę na rynkach walutowych, a także coraz bardziej określaną przez spekulację wartością dzieła sztuki na rynku? Przy czym zarówno rynek sztuki, jak i rynki walutowe zdominowane są nie przez drobnych, indywidualnych inwestorów, ale wielkie instytucje: banki, fundusze hedgingowe, najpotężniejsze galerie i domy aukcyjne.

[…]

W pułapce dosłowności

Krakowska wystawa, stawiając wszystkie zarysowane powyżej problemy, niestety nie najlepiej radzi sobie z odpowiedziami. Gubią ją przede wszystkim przewidywalność i dosłowność. Przewidywalność, gdyż każdy, kto choć trochę interesuje się tym, co działo się w sztuce polskiej w ostatnich dwudziestu latach, bez problemu odgadnie, co kuratorzy zdecydowali się umieścić na wystawie.

Alfredo Jaar, Kultur = Kapital, 2012, neon,

Alfredo Jaar, Kultur = Kapital, 2012, neon,

mocak

lui1313: Mosaic inspired by Stanisław Wyspiański on Rondo...

$
0
0














lui1313:

Mosaic inspired by Stanisław Wyspiański on Rondo Mogilskie in Cracow, Poland, built by volunteers (children, teenagers or adults that passed by). 

outofmylens: poetry is everything(Jan Kasprowicz)


borosz: A dwa dni temu na krakowskich Balicach wylądował taki...

$
0
0


borosz:

A dwa dni temu na krakowskich Balicach wylądował taki luj z Aviatrans Kiev.

Airbus A320 -211 - świetnie pomalowany, ciężko przegapić.

photo: Łukasz Madej

bo4go: #art #tour #trip #krakow #kraków #bo4go #bohdan #gosia...

$
0
0


bo4go:

#art #tour #trip #krakow #kraków #bo4go #bohdan #gosia #iphonem #iphone #iphonegraphy #iphonografia #cracow #fashion #fashionblogger #gate #greetings #oldbuildings

Bursa Młodzieży Rękodzielniczej i Przemysłowej przy ul....

$
0
0



Wnętrze kaplicy w bursie przy ul. Skarbowej. Fot. Agencja Fotograficzna "Światowid", 1929 r.

Bursa Młodzieży Rękodzielniczej i Przemysłowej przy ul. Skarbowej

Dom Młodzieży Rękodzielniczej i Przemysłowej - widoczny narożnik przy ul. Skarbowej i Krupniczej. Budynek zaprojektowany przez Wacława Krzyżanowskiego, neoklasycystyczny, oparty na wzorze świątyni antycznej. Korpus główny składa się z boniowanego parteru, środkowej części z wysokimi oknami w niszach, podzielonymi stylizowanymi kolumnami. Górna część ma formę tamburu przykrytego stożkiem, zwieńczona latarnią, z galeryjką wokół.

Fot. Stanisław Mucha, lata 30. XX w.

W roku 1912 r. został założony Komitet Budowy Domu Związkowego dla Związku Młodzieży Przemysłowej i Rękodzielniczej. Dnia 11.06.1922 r. odbyła się uroczystość poświęcenia fundamentów nowego gmachu. Budowa trwała do 1930 r. Ukończony Dom Młodzieży stał się jedną z najnowocześniejszych placówek w kraju, dysponując własnym teatrem, czytelniami, bibliotekami, salami muzycznymi i konferencyjnymi, centrum sportowym (stadion Juvenii na Błoniach). Twórcą tego ośrodka był jezuita ks. Mieczysław Kuznowicz.

(via Fotografia Krakowska / Muzeum Historyczne)

ioachim-stroe: Krakow 05.2013

barka

borosz: Fajne zaznaczenie frontów powietrza na chmurach.  Foto:...

$
0
0


borosz:

Fajne zaznaczenie frontów powietrza na chmurach. 

Foto: me, Fabryczna 20

Krakow will eat itself! fot Christopher Walker Krakow will eat...


villagestore: Go Skateboarding Day in Cracow!

simondevos: #Cracow

fikifikiwiki: wisława szymborska

inspiire: Dudes looked like they were having a blast #krakow

matragon: ‘Sun-dial’ - Czarnowiejska Street, Kraków(Made by JSW...

$
0
0


matragon:

‘Sun-dial’ - Czarnowiejska Street, Kraków
(Made by JSW SA / KWK ‘Jas-Mos’ 2010)

June 14, 2013 
Photo by Matragon 

Viewing all 7836 articles
Browse latest View live




Latest Images